Scalable, high-efficiency 3-phase UPS with integrated maintenance bypass & sub-feed distribution. This system scales as your data center grows up to 250kW/250kVA. To support additional growth, this UPS can be easily expanded to scale to 500kW and supports up to four systems in parallel. Suitable for medium & large data center applications.
APC by Schneider Electric Symmetra Double Conversion Online UPS – 125 kVA
APC by Schneider Electric Symmetra Double Conversion Online UPS – 125 kVA – Tower – 8 Hour Recharge – 6.50 Minute Stand-by – 220 V AC Input – 480 V AC Output – 1 x Hard Wire 4-wire, 1 x Hard Wire 5-wire
Out of stock
£70,967.71 Exc. VAT / £85,161.25 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Backup/Run Time (Half Load) | 21 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6.50 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SY125K250DRPD |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Scalable, high-efficiency 3-phase UPS with integrated maintenance bypass & sub-feed distribution. This system scales as your data center grows up to 250kW/250kVA. To support additional growth, this UPS can be easily expanded to scale to 500kW and supports up to four systems in parallel. Suitable for medium & large data center applications. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Symmetra PX 125kW Scalable to 250kW Tower UPS |
| Product Line | Symmetra |
| Product Series | PX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 480 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
| Load Capacity (VA) | 125 kVA |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2822.71 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 1991.1 mm |
| Width | 2350 mm |
| Depth | 1066.8 mm |
Management
| Network Management | SNMP Manageable |
|---|
Technical Information
| Receptacle Type | Hard Wire 4-wire |
|---|---|
| Receptacle Detail | 1 x Hard Wire 4-wire |
Miscellaneous
| Energy Star | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Symmetra SY16K48H-PD Double Conversion Online UPS – 16 kVA
Industrial UPS £16,709.43 Exc. VAT / £20,051.32 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA750IX38 Line-interactive UPS – 750 VA/500 W
General Purpose UPS £313.33 Exc. VAT / £376.00 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BK350EI Standby UPS – 350 VA/210 W
General Purpose UPS £94.57 Exc. VAT / £113.48 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMT3000RM2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £1,489.23 Exc. VAT / £1,787.08 Inc. VAT

