The Back-UPS CS 350VA Tower provide professional-grade power protection for office and home office systems. Battery powered and surge protected power outlets, built-in phone/fax/modem line (DSL compatible) protection, safe system shutdown software with sophisticated power management features and pro-active audio-visual status indicators ensure office systems and their valuable data are protected from dangerous power surges, spikes and blackouts. Serial /USB connectivity gives users more flexibility making installation quicker and easier. Easy access to a hot-swappable, user-replaceable battery also makes servicing the Back-UPS CS 350VA Tower hassle-free. These features along with its classic styling make the Back-UPS CS 350VA Tower a perfect choice for protecting your important office and home office systems.
APC by Schneider Electric Back-UPS BK350EI Standby UPS – 350 VA/210 W
APC by Schneider Electric Back-UPS BK350EI Standby UPS – 350 VA/210 W – Tower – 4.70 Minute Stand-by – 220 V AC Input – 230 V AC Output – 3 x IEC 60320 C13, 2 x IEC 60320 C13, 1 – Serial Port – USB
- 210 W load capacity – backup power for your valuable electronics
- 220 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 230 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
- 350 VA load capacity provides sufficient backup during power failures
- IEC 320-C14 plug/connector type for maximum usability with added reliability
- IEC 60320 C13 receptacle type offers ease of operation with maximum efficiency
- Lead Acid battery chemistry for your convenience and better usability
- Protects computers and other electronic devices from harm caused by short power outages
- Tower form factor requires minimal configuration and can be easily customised and upgraded to ensure maximum efficiency
- Up to 4.70 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
Availability: 113 in stock
£94.74 Exc. VAT / £113.69 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 18.10 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4.70 Minute |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|
General Information
| Product Type | Standby UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | BK350EI |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | The Back-UPS CS 350VA Tower provide professional-grade power protection for office and home office systems. Battery powered and surge protected power outlets, built-in phone/fax/modem line (DSL compatible) protection, safe system shutdown software with sophisticated power management features and pro-active audio-visual status indicators ensure office systems and their valuable data are protected from dangerous power surges, spikes and blackouts. Serial /USB connectivity gives users more flexibility making installation quicker and easier. Easy access to a hot-swappable, user-replaceable battery also makes servicing the Back-UPS CS 350VA Tower hassle-free. These features along with its classic styling make the Back-UPS CS 350VA Tower a perfect choice for protecting your important office and home office systems. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | BK350EI |
| Product Name | BACK-UPS CS 350VA Tower |
| Product Line | Back-UPS |
| Product Series | CS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Surge Energy Rating | 300 J |
| Load Capacity (VA) | 350 VA |
| Load Capacity (Watt) | 210 W |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.30 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 165.1 mm |
| Width | 91.4 mm |
| Depth | 284.5 mm |
| Product Color | Beige |
Technical Information
| Dataline Protection | RJ-45 |
|---|---|
| Plug/Connector Type | IEC 320-C14 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 3 x IEC 60320 C13 |
Controls/Indicators
| Status Indicators | LED status display with:
|
|---|
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 19 BTU/h |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 45°C |
Management
| Alarm | On Battery |
|---|
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA750IX38 Line-interactive UPS – 750 VA/500 W
General Purpose UPS £313.87 Exc. VAT / £376.64 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BK650EI Standby UPS – 650 VA/400 W
General Purpose UPS £131.48 Exc. VAT / £157.78 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS Double Conversion Online UPS – 5 kVA/4.50 kW
General Purpose UPS £3,649.19 Exc. VAT / £4,379.03 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra SY96K96H Double Conversion Online UPS – 96 kVA
Industrial UPS £43,918.22 Exc. VAT / £52,701.86 Inc. VAT


