APC Smart-UPS SUA750IX38 protects critical data by supplying reliable, network-grade power in traditional tower form factors. Award-winning Smart-UPS SUA750IX38 is the perfect UPS for protecting business critical servers, voice and data networks.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA750IX38 Line-interactive UPS – 750 VA/500 W
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA750IX38 Line-interactive UPS – 750 VA/500 W – Tower – 3 Hour Recharge – 4.80 Minute Stand-by – 220 V AC Input – 240 V AC, 240 V AC, 240 V AC Output – 2 x IEC 60320 C13, 6 – Serial Port – USB
- 1 batteries for optimal performance with maximum usability
- 220 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 3 Hour typical battery recharge time to allow uninterrupted usage without requiring power outlet
- 500 W load capacity – backup power for your valuable electronics
- 750 VA load capacity provides sufficient backup during power failures
- Experience higher efficiency with lower energy cost
- IEC 320-C14 plug/connector type for a secure, feasible operation
- IEC 60320 C13 receptacle type offers maximum safety, convenience, and increased usability
- Lead Acid battery chemistry for your convenience and better usability
- Up to 4.80 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
Out of stock
£313.33 Exc. VAT / £376.00 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SUA750IX38
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304253365
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Number of Batteries | 1 |
| Backup/Run Time (Half Load) | 16.40 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4.80 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SUA750IX38 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | APC Smart-UPS SUA750IX38 protects critical data by supplying reliable, network-grade power in traditional tower form factors. Award-winning Smart-UPS SUA750IX38 is the perfect UPS for protecting business critical servers, voice and data networks. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SUA750IX38 |
| Product Name | Smart-UPS 750VA Tower UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 240 V AC |
| Load Capacity (VA) | 750 VA |
| Load Capacity (Watt) | 500 W |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 13 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 160 mm |
| Width | 140 mm |
| Depth | 360 mm |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 320-C14 |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 2 x IEC 60320 C13 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
Related products
-
APC by Schneider Electric Back-UPS BK350EI Standby UPS – 350 VA/210 W
General Purpose UPS £94.57 Exc. VAT / £113.48 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 125 kVA/125 kW – Three Phase
Industrial UPS £51,226.83 Exc. VAT / £61,472.20 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra SY96K96H Double Conversion Online UPS – 96 kVA
Industrial UPS £43,843.46 Exc. VAT / £52,612.15 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX1500RMI2UNC Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1.20 kW
General Purpose UPS £1,515.87 Exc. VAT / £1,819.04 Inc. VAT


