The Industrial UPS 24V DC DIN Rail is a part of the Schneider Electric’s Easy UPS family. The XB005XPDR is an external battery pack designed for the BVS240XDPDR and BVS480XDPDR Industrial UPS models. It allows for daisy chaining of up to a total of 4 battery packs. It offers 10 mins of runtime at 10A of load and 5 mins of runtime at 20A load. It comes with a 2-year standard warranty.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Schneider Electric Easy UPS XB005XPDR External Battery Pack
Schneider Electric Easy UPS XB005XPDR External Battery Pack – 4500 mAh – 24 V DC – Sealed Lead Acid (VRLA) – Valve Regulated Lead Acid (VRLA)
- 24 V DC battery ensures a steady and constant electric supply to UPS
- Add power to the UPS whose quality is affected by weak internal batteries
- Sealed Lead Acid (VRLA) battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- Valve Regulated Lead Acid (VRLA) battery characteristics provide dependable charging feasibility with maximum efficiency
Out of stock
£83.93 Exc. VAT / £100.72 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
XB005XPDR
Categories Power Equipment, Unifi Store, UPS Batteries
UPC/EAN Code:
0731304451518
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Battery Chemistry | Sealed Lead Acid (VRLA) |
|---|---|
| Output Voltage | 24 V DC |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Battery Characteristics | Valve Regulated Lead Acid (VRLA) |
General Information
| Product Type | External Battery Pack |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | XB005XPDR |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | The Industrial UPS 24V DC DIN Rail is a part of the Schneider Electric's Easy UPS family. The XB005XPDR is an external battery pack designed for the BVS240XDPDR and BVS480XDPDR Industrial UPS models. It allows for daisy chaining of up to a total of 4 battery packs. It offers 10 mins of runtime at 10A of load and 5 mins of runtime at 20A load. It comes with a 2-year standard warranty. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | XB005XPDR |
| Product Name | Easy UPS Battery Module, 24V DC-DC, DIN Rail, Industrial, 4.5Ah |
| Product Line | Easy UPS |
| Brand Name | Schneider Electric |
Miscellaneous
| Compatibility | Schneider Electric's Industrial Uninterruptied Power Supplies:
|
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.50 kg |
|---|---|
| Height | 129 mm |
| Width | 192 mm |
| Depth | 119 mm |
Related products
-
APC by Schneider Electric SUA48RMXLBP3U External Battery Pack
Power Equipment £905.09 Exc. VAT / £1,086.11 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric SYARMXR3B3I Battery Cabinet
Power Equipment £2,531.89 Exc. VAT / £3,038.27 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric SURT192RMXLBP Battery Unit
Power Equipment £1,377.72 Exc. VAT / £1,653.26 Inc. VAT


