Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Battery Characteristics | Valve-regulated |
General Information
| Product Type | Battery Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | E3MCBC10A |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Easy UPS Battery Cabinet |
| Product Line | Easy UPS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1097 kg |
|---|---|
| Height | 1895 mm |
| Width | 1002 mm |
| Depth | 845 mm |
Miscellaneous
| Country of Origin | France |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

