This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. The 2200VA line interactive 2U rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. It comes with IEC 320 C14 input, 8x IEC 320 C13 and 1x IEC 320 C19 outlets. It offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMTL UPS has a 5-year warranty on the UPS and Lithium-ion battery.
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 2.20 kVA/1.98 kW
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 2.20 kVA/1.98 kW – 2U Rack-mountable – AVR – 2 Hour Recharge – 7.45 Minute Stand-by – 230 V AC Input – 230 V AC, 220 V AC Output – 1 x IEC 60320 C19, 8 x IEC 60320 C13 – Pure Sine Wave – Serial Port – USB – LCD Display
- 1.98 kW load capacity – backup power for your valuable electronics
- 2 Hour typical battery recharge time for better convenience and prolonged, productive usage
- 2.20 kVA load capacity provides sufficient backup during power failures
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- Experience higher efficiency with lower energy cost
- IEC 60320 C13 receptacle type offers ease of operation with maximum efficiency
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 7.45 minute at full load
- Line-interactive UPS application/usage for office provides uninterrupted power supply to your office so that you keep working without disruption
- Lithium Ion (Li-Ion) battery chemistry for your convenience and better usability
- Overload protection feature effectively prevents motor damage by monitoring the current in the motor circuit and breaking the circuit when an electrical overload is detected
Out of stock
£2,031.92 Exc. VAT / £2,438.30 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Office |
|---|---|
| Features | Audible Alarm |
| Overload Protection | Yes |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| AVR | Yes |
| Transfer Time | 10 ms |
| Receptacle Detail | 1 x IEC 60320 C19 |
Battery Information
| Battery Life | 10 Year |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Backup/Run Time (Half Load) | 15.60 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 7.45 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 2 Hour |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SMTL2200RMI2UC |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. The 2200VA line interactive 2U rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. It comes with IEC 320 C14 input, 8x IEC 320 C13 and 1x IEC 320 C19 outlets. It offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMTL UPS has a 5-year warranty on the UPS and Lithium-ion battery. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS 2200VA Rack-mountable UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Circuit Breaker | Yes |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 16 A |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Input Voltage Range | 160 V AC - 286 V AC |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Load Capacity (VA) | 2.20 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 1.98 kW |
Display & Graphics
| Display | LCD |
|---|
Environmental Conditions
| Sound Emission | 55 dB |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 3.05 km |
| Maximum Storage Elevation | 7.62 km |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Storage Temperature | -15°C - 45°C |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 33.30 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 86 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 683 mm |
| Product Color | Black |
Management
| Network Management | SmartConnect |
|---|---|
| Alarm | On Battery |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Serial Port | Yes |
| EPO Port | Yes |
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX1500RMI2UNC Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1.20 kW
General Purpose UPS £1,518.68 Exc. VAT / £1,822.42 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX2200RMHV2U Line-interactive UPS – 2.20 kVA/1.98 kW
General Purpose UPS £1,869.89 Exc. VAT / £2,243.87 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX1500RMI2U Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1.20 kW
General Purpose UPS £1,121.03 Exc. VAT / £1,345.24 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX750I Line-interactive UPS – 750 VA/600 W
General Purpose UPS £529.86 Exc. VAT / £635.83 Inc. VAT




