Award-winning Smart-UPS protects critical data by supplying reliable, network-grade power in either traditional tower or rack-optimized convertible form factor.. Included PowerChute management software provides IT administrators the comfort of safe system shutdown and advanced UPS management.
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX1500RMI2U Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1.20 kW
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX1500RMI2U Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1.20 kW – 2U Rack-mountable – 5 Minute Stand-by – 220 V AC Input – 230 V AC Output – 8 x IEC 60320 C13 – Sine Wave – USB – 10 x Battery/Surge Outlet
- 1.50 kVA load capacity provides sufficient backup during power failures
- 220 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 230 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
- Experience higher efficiency with lower energy cost
- IEC 60320 C13 receptacle type offers maximum safety, convenience, and increased usability
- IEC 60320 C14 plug/connector type for maximum usability with added reliability
- Lead Acid battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 1.20 kW load capacity
- Rack-mountable line-interactive ups allows easy and convenient usage without any hassle
- Up to 5 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
Availability: 8 in stock
£1,122.25 Exc. VAT / £1,346.70 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Backup/Run Time (Half Load) | 14 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed, Spill-proof |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SMX1500RMI2U |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Award-winning Smart-UPS protects critical data by supplying reliable, network-grade power in either traditional tower or rack-optimized convertible form factor.. Included PowerChute management software provides IT administrators the comfort of safe system shutdown and advanced UPS management. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SMX1500RMI2U |
| Product Name | Smart-UPS SMX1500RMI2U 1500 VA Tower/Rack Mountable UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Series | SMX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Load Capacity (VA) | 1.50 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 1.20 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 25 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 89 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 490 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Number of Battery & Surge Outlets | 10 |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2UNC Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,475.43 Exc. VAT / £2,970.52 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BK350EI Standby UPS – 350 VA/210 W
General Purpose UPS £94.74 Exc. VAT / £113.69 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 125 kVA/125 kW – Three Phase
Industrial UPS £74,662.69 Exc. VAT / £89,595.23 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra SY96K96H Double Conversion Online UPS – 96 kVA
Industrial UPS £43,918.22 Exc. VAT / £52,701.86 Inc. VAT


