This APC Smart-UPS is designed for IT managers or network administrators to maintain business uptime, data transfer and continuity during prolonged power outages. The 2200VA line interactive 2U rack/tower UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. The SMX comes with IEC 320 C20 input (includes BS1363A, IEC 320 C20 and Schuko CEE 7/EU1-16P power cords), 8x IEC 320 C13 and 1x IEC 320 C19 outlets. The UPS has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. This uninterrupted power supply can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The SMX UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. This is compatible with dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications. The Smart-UPS comes with a pair of tower-mounting stabilizing feet and rack-mounting brackets. The 3 switchable outlet groups allow more granular management of the power supplied to your devices. The Emergency Power Off feature enables the UPS to remotely shutdown during emergencies.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX2200RMHV2U Line-interactive UPS – 2.20 kVA/1.98 kW
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX2200RMHV2U Line-interactive UPS – 2.20 kVA/1.98 kW – 2U Rack/Tower – 3 Hour Recharge – 10 Minute Stand-by – 208 V, 230 V Input – 208 V AC Output – 1 x IEC 320-C19, 2 x IEC Jumper, 8 x IEC 320-C13 – Serial Port – USB
- 2.20 kVA load capacity – work without any interruption during power outages
- 208 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- 208 V input voltage for optimal performance with maximum usability
- 3 Hour typical battery recharge time to allow uninterrupted usage without requiring power outlet
- IEC 60320 C20 plug/connector type for a secure, feasible operation
- Lead Acid battery chemistry for your convenience and better usability
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 1.98 kW load capacity
- Schuko CEE 7/EU1-16P receptacle type offers maximum safety, convenience, and increased usability
- Up to 10 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
- Works adequately in situations where the supply is prone to sags and surges
Availability: 6 in stock
Estimated Delivery: Friday, 1st May
Future Stock on Order: 6
£1,868.74 Exc. VAT / £2,242.49 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SMX2200RMHV2U
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304272687
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 25 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 10 Minute |
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed, Spill-proof |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SMX2200RMHV2U |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Smart-UPS is designed for IT managers or network administrators to maintain business uptime, data transfer and continuity during prolonged power outages. The 2200VA line interactive 2U rack/tower UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. The SMX comes with IEC 320 C20 input (includes BS1363A, IEC 320 C20 and Schuko CEE 7/EU1-16P power cords), 8x IEC 320 C13 and 1x IEC 320 C19 outlets. The UPS has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. This uninterrupted power supply can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The SMX UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. This is compatible with dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications. The Smart-UPS comes with a pair of tower-mounting stabilizing feet and rack-mounting brackets. The 3 switchable outlet groups allow more granular management of the power supplied to your devices. The Emergency Power Off feature enables the UPS to remotely shutdown during emergencies. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SMX2200RMHV2U |
| Product Name | Smart-UPS 2200 VA Tower/Rack Mountable UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Series | SMX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 208 V |
|---|---|
| Output Voltage | 208 V AC |
| Load Capacity (VA) | 2.20 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 1.98 kW |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 37.32 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 2U |
| Height | 85 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 667 mm |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
|---|---|
| Cord Length | 1.83 m |
| Receptacle Type | Schuko CEE 7/EU1-16P |
| Transfer Time | 4 ms |
| Receptacle Detail | 1 x IEC 320-C19 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA5000RMI5U Line-interactive UPS – 5 kVA/4 kW
General Purpose UPS £3,409.85 Exc. VAT / £4,091.82 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 125 kVA/125 kW – Three Phase
Industrial UPS £51,226.83 Exc. VAT / £61,472.20 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BR1500G-FR Line-interactive UPS – 1.50 kVA/865 W
General Purpose UPS £328.82 Exc. VAT / £394.58 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX750I Line-interactive UPS – 750 VA/600 W
General Purpose UPS £528.93 Exc. VAT / £634.72 Inc. VAT



