Tripp Lite Switched PDU / Power Distribution Unit offers advanced network control and monitoring with the ability to turn on, turn off, recycle or lock-out power to each individual receptacle, monitor site electrical conditions and remotely monitor output power consumption. Supports remote control and custom notification of user-specified conditions. Individually switched outlets can be controlled in real-time to remotely reboot unresponsive network hardware, or be custom programmed for user-defined power-up and power-down sequences to ensure proper startup of interdependent IT systems and prevent inrush-related overloads as network equipment is first energized. Unused PDU outlets can be electronically locked off to prevent the connection of unauthorized hardware. PDU output current consumption in amps is displayed locally via visual meter and remotely via web/network interface to warn of potential overloads before critical IT mains or branch breakers trip.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Tripp Lite by Eaton PDUMH15HVNET PDU – TAA Compliant
Tripp Lite by Eaton PDUMH15HVNET PDU – TAA Compliant – Switched – IEC 60320 C14 – 8 x IEC 60320 C13 – 230 V AC Input – 208 V AC Output – Overload Protection, Short Circuit Protection – 1U Network (RJ-45) – Rack-mountable
- 208 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
- 230 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- IEC 60320 C14 plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- Remotely control individual outlets for rebooting of locked equipment with switched PDUs
Out of stock
£373.26 Exc. VAT / £447.91 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
PDUMH15HVNET
Categories PDUs, Power Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0037332139276
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | PDUMH15HVNET |
| Manufacturer Website Address | http://www.powerquality.eaton.com/UK/ |
| Marketing Information | Tripp Lite Switched PDU / Power Distribution Unit offers advanced network control and monitoring with the ability to turn on, turn off, recycle or lock-out power to each individual receptacle, monitor site electrical conditions and remotely monitor output power consumption. Supports remote control and custom notification of user-specified conditions. Individually switched outlets can be controlled in real-time to remotely reboot unresponsive network hardware, or be custom programmed for user-defined power-up and power-down sequences to ensure proper startup of interdependent IT systems and prevent inrush-related overloads as network equipment is first energized. Unused PDU outlets can be electronically locked off to prevent the connection of unauthorized hardware. PDU output current consumption in amps is displayed locally via visual meter and remotely via web/network interface to warn of potential overloads before critical IT mains or branch breakers trip. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | PDUMH15HVNET |
| Product Name | PDUMH15HVNET PDU Switched 208V - 240V 15A 8 Outlet |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Voltage Range | 208 V AC - 240 V AC |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.08 kg |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 44.5 mm |
| Width | 439.4 mm |
| Depth | 375.9 mm |
Management
| Management | Supported Protocols:
|
|---|
Technical Information
| Protection Type | Overload Protection |
|---|---|
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| PDU Type | Switched |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Detail | 1 x IEC 60320 C14 |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|
Miscellaneous
| TAA Compliant | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric SURTA48XLBP Battery Unit
Power Equipment £739.95 Exc. VAT / £887.94 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric SURT192RMXLBP Battery Unit
Power Equipment £1,377.72 Exc. VAT / £1,653.26 Inc. VAT

