The genuine APC Replacement Battery Cartridge (RBC) is tested and certified for 100% compatibility to the the specific APC UPS. This lead-acid RBC has a lifetime of three to five years which offers reliable support and extends the useful life of your UPS. The APC RBC comes fully assembled and ready for use. To see the compatible UPS list, please click “View Compatible UPS Models”button in “Get Support” Section at APC.com
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Battery Unit
APC by Schneider Electric Battery Unit – 3000 mAh – 12 V DC – Lead Acid – Leak Proof/Maintenance-free – Hot Swappable – 3 Year Minimum Battery Life – 5 Year Maximum Battery Life
- 12 V DC battery ensures a steady and constant electric supply to UPS
- Leak proof design makes it the perfect power source for your critical devices and is safe to use compared to other lead-acid batteries
- Once installed, it requires low maintenance
- Solution for a battery that is about to expire, so you can replace it whenever needed
- The battery can be mounted in virtually any position and has low self-discharge
- With 12 V DC battery, never run out of power and keep your UPS operational at all times
Out of stock
£36.93 Exc. VAT / £44.32 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
RBC35
Categories Power Equipment, Unifi Store, UPS Batteries
UPC/EAN Code:
0731304206828
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Battery Characteristics | Leak Proof/Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
Miscellaneous
| Package Contents | |
|---|---|
| Compatibility | APC UPS:
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS) |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | RBC35 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | The genuine APC Replacement Battery Cartridge (RBC) is tested and certified for 100% compatibility to the the specific APC UPS. This lead-acid RBC has a lifetime of three to five years which offers reliable support and extends the useful life of your UPS. The APC RBC comes fully assembled and ready for use. To see the compatible UPS list, please click "View Compatible UPS Models"button in "Get Support" Section at APC.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Replacement Battery Cartridge 35 with 2 Year Warranty |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.40 kg |
|---|---|
| Height | 66 mm |
| Width | 58 mm |
| Depth | 134 mm |
| Product Color | Black |
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric UXABP48 Battery Unit
Power Equipment £994.52 Exc. VAT / £1,193.42 Inc. VAT


