Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Output Voltage | 48 V DC |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SURTA48XLBP |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SURTA48XLBP |
| Product Name | Smart-UPS RT 48V Battery Pack |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 32.91 kg |
|---|---|
| Height | 452 mm |
| Width | 86 mm |
| Depth | 559 mm |
| Product Color | Black |
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
|---|


