APC Smart-UPS RT 192V DC RM Battery Pack has cascading capabilities, User-replaceable batteries, quick plug-in connections, Compact and Lightweight.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric SURT192RMXLBP Battery Unit
APC by Schneider Electric SURT192RMXLBP Battery Unit – 192 V DC – Lead Acid – Maintenance-free – Hot Swappable – 3 Year Minimum Battery Life – 5 Year Maximum Battery Life
- In terms of cost per watt hours, it is an inexpensive choice providing efficient power
- Keeps your UPS up and ready for use at all times
- Maintenance-free battery is safer compared to other lead-acid batteries
- With 192 V DC battery, never run out of power and keep your UPS operational at all times
Out of stock
£1,375.39 Exc. VAT / £1,650.47 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SURT192RMXLBP
Categories Power Equipment, Unifi Store, UPS Batteries
UPC/EAN Code:
0731304205241
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Output Voltage | 192 V DC |
| Battery Energy | 1920 VAh |
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Compatibility | APC Smart UPS RT Series:
|
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SURT192RMXLBP |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | APC Smart-UPS RT 192V DC RM Battery Pack has cascading capabilities, User-replaceable batteries, quick plug-in connections, Compact and Lightweight. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SURT192RMXLBP |
| Product Name | Smart-UPS RT 192V DC RM Battery Pack |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 90.72 kg |
|---|---|
| Height | 129.5 mm |
| Width | 431.8 mm |
| Depth | 660.4 mm |
| Product Color | Black |
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric SYBT9-B4 Battery Unit
Power Equipment £1,352.61 Exc. VAT / £1,623.13 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric SYBTU2-PLP Battery Unit
Power Equipment £344.30 Exc. VAT / £413.16 Inc. VAT

