INTEL® XEON® SILVER PROCESSORS
Intel® Xeon® Silver processors deliver essential performance, improved memory speed, and power efficiency. Hardware-enhanced performance required for entry data center computes, network, and storage.
HPE Intel Xeon Silver 4210 Deca-core (10 Core) 2.20 GHz Processor Upgrade – 14 MB L3 Cache – 64-bit Processing – 3.20 GHz Overclocking Speed – 14 nm – Socket 3647 – 85 W
Out of stock
£757.29 Exc. VAT / £908.75 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
INTEL® XEON® SILVER PROCESSORS
Intel® Xeon® Silver processors deliver essential performance, improved memory speed, and power efficiency. Hardware-enhanced performance required for entry data center computes, network, and storage.
| Product Type | Processor Upgrade |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | P02574-B21 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Marketing Information | INTEL® XEON® SILVER PROCESSORS Intel® Xeon® Silver processors deliver essential performance, improved memory speed, and power efficiency. Hardware-enhanced performance required for entry data center computes, network, and storage. |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Model | 4210 |
| Product Name | Xeon Silver Deca-core 4210 2.2GHz Server Processor Upgrade |
| Product Line | Xeon Silver |
| Brand Name | HPE |
| Compatibility | HPE ProLiant DL360 Gen10 Server |
|---|
| Process Technology | 14 nm |
|---|---|
| Clock Speed | 2.20 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 14 MB |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Overclocking Speed | 3.20 GHz |
| Width | 76 mm |
|---|---|
| Depth | 56.5 mm |
| Thermal Specification | 78°C |
|---|
| Thermal Design Power | 85 W |
|---|