General Information
| Product Type | Processor Upgrade |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | P49610B21 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Model | 4410Y |
| Product Name | Xeon SilverXeon Silver 4410Y Dodeca-core 2 GHz Server Processor Upgrade |
| Product Line | Xeon Silver |
| Brand Name | HPE |
Technical Information
| Device Supported | Server |
|---|---|
| Clock Speed | 2 GHz |
| Features | Intel Virtualization Technology |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 30 MB |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Overclocking Speed | 3.90 GHz |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Processor Threads | 24 |
Physical Characteristics
| Height | 77.5 mm |
|---|---|
| Width | 56.5 mm |
Environmental Conditions
| Thermal Specification | 93°C |
|---|
Power Description
| Thermal Design Power | 150 W |
|---|
Display & Graphics
| Integrated Graphics | No |
|---|
