General Information
| Product Type | Processor Upgrade |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | P49602B21 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Model | 6444Y |
| Product Name | Xeon Gold Hexadeca-core 6444Y 3.60 GHz Server Processor Upgrade |
| Product Line | Xeon Gold |
| Brand Name | HPE |
Technical Information
| Device Supported | Server |
|---|---|
| Clock Speed | 3.60 GHz |
| Features | Intel Virtualization Technology |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 45 MB |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Overclocking Speed | 4 GHz |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Processor Threads | 32 |
Physical Characteristics
| Width | 77.5 mm |
|---|---|
| Depth | 56.5 mm |
Environmental Conditions
| Thermal Specification | 100°C |
|---|
Power Description
| Thermal Design Power | 270 W |
|---|
