Do you need edge-acceleration in your data center?
The Pensando Distributed Services Platform for Hewlett Packard Enterprise servers provides a powerful suite of software-defined services-like firewall, encryption, tunnelling, and VPN termination-directly to the server, dramatically boosting network and security performance by moving those services to the server edge, where the transition between network and server occurs
This revolutionary approach eliminates the need for an assortment of discrete appliances throughout the data center by integrating networking and security functions into a single device residing in a single server, tightly coupling policies to just that server and its users. No longer are server and user demands queuing behind unrelated demands on shared appliances. Coincidentally, because the functions are resourced at the server edge, performance and capacity scaling are incremental, observability is pervasive and granular, and latency is significantly reduced.
HPE 25Gigabit Ethernet Card for Server – 25GBase-X – Plug-in Card
HPE 25Gigabit Ethernet Card for Server – 25GBase-X – Plug-in Card – PCI Express 3.0 x8 – 2 Port(s) – Optical Fiber
- Enjoy superfast data transfer of up to 8000 MB/s with PCI Express 3.0 x8 card, between the network card and motherboards
- For high bandwidth connectivity, add this efficient dual port 25gigabit ethernet card to your server or workstation
- Supports optical fibre cable to span longer distances and provides data transmission rates par excellence between servers and network components
- This 25Gigabit Ethernet card will surely cater to the bandwidth requirements of the next-gen cloud and Web-scale environments
Out of stock
£584.39 Exc. VAT / £701.27 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Interfaces/Ports
| Host Interface | PCI Express 3.0 x8 |
|---|---|
| Total Number of Ports | 2 |
General Information
| Product Type | 25Gigabit Ethernet Card |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | P26966-B21 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Marketing Information | Do you need edge-acceleration in your data center? |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | Pensando Distributed Services Platform DSC-25 10/25Gb 2-port SFP28 Card |
| Brand Name | HPE |
Miscellaneous
| Device Supported | Server |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 440 g |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 214.9 mm |
| Width | 246.9 mm |
| Depth | 62 mm |
Network & Communication
| Network Technology | 25GBase-X |
|---|
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP28 |
|---|
Media & Performance
| Media Type Supported | Optical Fiber |
|---|
Related products
-
HPE 562FLR-T 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-T – FlexibleLOM
Information Technology £232.41 Exc. VAT / £278.89 Inc. VAT -
HP 10Gigabit Ethernet Card – 10GBase-X – SFP+ – FlexibleLOM
Information Technology £106.18 Exc. VAT / £127.42 Inc. VAT -
HPE BCM57416 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-T – Plug-in Card
Information Technology £189.13 Exc. VAT / £226.96 Inc. VAT

