This product is part of the Back-UPS Pro range. This 700VA UPS has 6 total outlets, 3 outlets provide UPS power backup and surge protection, 3 outlets offer surge protection only. It features a built-in AVR and a LCD interface with audible alarms. Its dimensions are 7.48 x 3.58 x 12.2 inches and 15.76 lbs. The Back-UPS Pro family offers guaranteed power protection for high-performance computer systems, routers, external storage devices, game consoles, and other home and business electronics.
“APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2UNC Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Back-UPS BR700G Line-interactive UPS – 700 VA/450 W
APC by Schneider Electric Back-UPS BR700G Line-interactive UPS – 700 VA/450 W – Tower – 12 Hour Recharge – 3 Minute Stand-by – 120 V Input – 120 V AC Output – 3 x NEMA 5-15R, 3 x NEMA 5-15R Surge – Stepped Approximated Sine Wave – Serial Port – USB – 6 x Battery/Surge Outlet
- 12 Hour typical battery recharge time to allow uninterrupted usage without requiring power outlet
- 120 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
- 120 V input voltage for better reliance and maximum dependability
- 700 VA load capacity provides sufficient backup during power failures
- Lead Acid battery chemistry for your convenience and better usability
- NEMA 5-15R receptacle type provides secure, reliable connection with added productivity
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 450 W load capacity
- Tower form factor is ideal for running internal applications, serving public websites or storing sensitive customer data with maximum productivity
- Up to 3 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
- Works adequately in situations where the supply is prone to sags and surges
Out of stock
Future Stock on Order: 1
Due in Stock: 27/04/26
£150.54 Exc. VAT / £180.65 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
BR700G
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304266792
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 12 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 12 Hour |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | BR700G |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This product is part of the Back-UPS Pro range. This 700VA UPS has 6 total outlets, 3 outlets provide UPS power backup and surge protection, 3 outlets offer surge protection only. It features a built-in AVR and a LCD interface with audible alarms. Its dimensions are 7.48 x 3.58 x 12.2 inches and 15.76 lbs. The Back-UPS Pro family offers guaranteed power protection for high-performance computer systems, routers, external storage devices, game consoles, and other home and business electronics. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | BR700G |
| Product Name | Back-UPS RS 700 VA Tower UPS |
| Product Line | Back-UPS |
| Product Series | RS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 120 V |
|---|---|
| Output Voltage | 120 V AC |
| Waveform Type | Stepped Approximated Sine Wave |
| Load Capacity (VA) | 700 VA |
| Load Capacity (Watt) | 450 W |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7.15 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 190 mm |
| Width | 91 mm |
| Depth | 310 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Cord Length | 1.83 m |
|---|---|
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Number of Battery & Surge Outlets | 6 |
| Receptacle Detail | 3 x NEMA 5-15R |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
Related products
-
APC by Schneider Electric Back-UPS BK350EI Standby UPS – 350 VA/210 W
General Purpose UPS £94.74 Exc. VAT / £113.69 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BR1500GI Line-interactive UPS – 1.50 kVA/865 W
General Purpose UPS £349.44 Exc. VAT / £419.33 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX2200RMHV2U Line-interactive UPS – 2.20 kVA/1.98 kW
General Purpose UPS £1,871.92 Exc. VAT / £2,246.30 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA750IX38 Line-interactive UPS – 750 VA/500 W
General Purpose UPS £313.87 Exc. VAT / £376.64 Inc. VAT



