The Back-UPS battery backup offers guaranteed power and surge protection for wireless networks, computers, gaming consoles and other electronics in your home or business. Models supply battery backup during outages and unsafe voltage fluctuations, as well as provide protection from damaging surges and spikes. They’re available in ‘tower’ or ‘floor’ styles, and together with a variety of standard features, they are the perfect choice to protect your data and keep you connected.
APC by Schneider Electric Back-UPS Standby UPS – 650 VA/400 W
APC by Schneider Electric Back-UPS Standby UPS – 650 VA/400 W – Tower – 2.60 Minute Stand-by – 230 V AC Input – 230 V AC, 220 V AC Output – 8 x Schuko CEE 7, 1 x USB
- 230 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 400 W load capacity – backup power for your valuable electronics
- 650 VA load capacity – work without any interruption during power outages
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 2.60 minute at full load
- Lead Acid battery chemistry for your convenience and better usability
- Protects computers and other electronic devices from harm caused by short power outages
- Replaceable battery for maximum feasibility and better usability
- Schuko CEE 7 receptacle type provides secure, reliable connection with added productivity
- Schuko CEE 7/7P plug/connector type for convenient usage with added dependability
- Standby UPS with electronic device application/usage to ensure maximum productivity with added feasibility
Availability: 319 in stock
£90.42 Exc. VAT / £108.50 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Electronic Device |
|---|---|
| Dataline Protection | RJ-11 |
| Plug/Connector Type | Schuko CEE 7/7P |
| Receptacle Type | Schuko CEE 7 |
| Number of Surge-only Outlets | 2 |
| Transfer Time | 6 ms |
| Receptacle Detail | 8 x Schuko CEE 7 |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Energy | 270 kJ |
| Backup/Run Time (Half Load) | 10.40 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2.60 Minute |
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed, Leak-proof |
| Replaceable Battery | Yes |
General Information
| Product Type | Standby UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | BE650G2-GR |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | The Back-UPS battery backup offers guaranteed power and surge protection for wireless networks, computers, gaming consoles and other electronics in your home or business. Models supply battery backup during outages and unsafe voltage fluctuations, as well as provide protection from damaging surges and spikes. They're available in 'tower' or 'floor' styles, and together with a variety of standard features, they are the perfect choice to protect your data and keep you connected. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Back-UPS 650VA, 230V, 1 USB Charging Port |
| Product Line | Back-UPS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Surge Energy Rating | 310 J |
| Waveform Type | Stepped Approximated Sine Wave |
| Input Voltage Range | 180 V AC - 266 V AC |
| Output Frequency | 63 Hz |
| Input Frequency | 63 Hz |
| Load Capacity (VA) | 650 VA |
| Load Capacity (Watt) | 400 W |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 120 mm |
| Width | 130 mm |
| Depth | 365 mm |
Controls/Indicators
| Status Indicators | LED Status Indicator With Charging And Battery Level Indicator:
|
|---|
Management
| Alarm | On Battery |
|---|
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
|---|---|
| Maximum Operating Elevation | 9 km |
| Maximum Storage Elevation | 4.50 km |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Storage Temperature | -15°C - 45°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 45 dB(A) |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|---|
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
Related products
-
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 48 kVA/48 kW – Three Phase
Industrial UPS £14,107.35 Exc. VAT / £16,928.82 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMT3000RM2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £1,493.40 Exc. VAT / £1,792.08 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX2200RMHV2U Line-interactive UPS – 2.20 kVA/1.98 kW
General Purpose UPS £1,865.83 Exc. VAT / £2,239.00 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 125 kVA/125 kW – Three Phase
Industrial UPS £55,179.45 Exc. VAT / £66,215.34 Inc. VAT

