General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP6120A |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | AP6120A |
| Product Name | Basic Rack PDU AP6120A |
| Product Line | NetShelter |
| Product Series | Basic |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 100 V |
|---|---|
| Output Voltage | 100 V AC |
| Input Current | 20 A |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.56 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 44 mm |
| Width | 388 mm |
| Depth | 93 mm |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
|---|---|
| PDU Type | Basic |



