The Back-UPS CS 650VA 230V provides professional-grade power protection for office and home office systems. Battery powered & surge protected power outlets, built-in phone/fax/modem line (DSL compatible) protection, safe system shutdown software with sophisticated power management features and pro-active audio-visual status indicators ensure office systems and their valuable data are protected from dangerous power surges, spikes and blackouts. Serial or USB connectivity gives users more flexibility making installation quicker and easier. These features along with its classic styling make the Back-UPS CS 650VA 230V a perfect choice for protecting your important office and home office systems.
APC by Schneider Electric Back-UPS BK650EI Standby UPS – 650 VA/400 W
APC by Schneider Electric Back-UPS BK650EI Standby UPS – 650 VA/400 W – 2.40 Minute Stand-by – 220 V AC Input – 230 V AC Output – 3 x IEC 60320 C13, 1 x IEC 60320 C13 – Serial Port – USB
- 220 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 230 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- 650 VA load capacity provides sufficient backup during power failures
- Compact in size and offers highly efficient solution
- IEC 320-C14 plug/connector type for maximum usability with added reliability
- IEC 60320 C13 receptacle type offers ease of operation with maximum efficiency
- Lead Acid battery chemistry for your convenience and better usability
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 400 W load capacity
- Up to 2.40 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
Availability: 60 in stock
£131.48 Exc. VAT / £157.78 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 11.40 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2.40 Minute |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|
General Information
| Product Type | Standby UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | BK650EI |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | The Back-UPS CS 650VA 230V provides professional-grade power protection for office and home office systems. Battery powered & surge protected power outlets, built-in phone/fax/modem line (DSL compatible) protection, safe system shutdown software with sophisticated power management features and pro-active audio-visual status indicators ensure office systems and their valuable data are protected from dangerous power surges, spikes and blackouts. Serial or USB connectivity gives users more flexibility making installation quicker and easier. These features along with its classic styling make the Back-UPS CS 650VA 230V a perfect choice for protecting your important office and home office systems. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | BK650EI |
| Product Name | Back-UPS CS 650VA |
| Product Line | Back-UPS |
| Product Series | CS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Load Capacity (VA) | 650 VA |
| Load Capacity (Watt) | 400 W |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 5.90 kg |
|---|---|
| Height | 177.8 mm |
| Width | 101.6 mm |
| Depth | 279.4 mm |
| Product Color | Beige |
Controls/Indicators
| Status Indicators |
|
|---|
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 320-C14 |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 3 x IEC 60320 C13 |
Management
| Alarm | On Battery |
|---|
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 45°C |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 125 kVA/125 kW – Three Phase
Industrial UPS £74,662.69 Exc. VAT / £89,595.23 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS Double Conversion Online UPS – 5 kVA/4.50 kW
General Purpose UPS £3,649.19 Exc. VAT / £4,379.03 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMT3000RM2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £1,491.77 Exc. VAT / £1,790.12 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 125 kVA/125 kW – Three Phase
Industrial UPS £55,236.88 Exc. VAT / £66,284.26 Inc. VAT

