5kVA Tower/Rack Mountable Isolation Transformer are rack based heavy duty designed to work with the APC Smart-UPS RT 230V products.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric SURT002 Isolation Transformer
APC by Schneider Electric SURT002 Isolation Transformer – 5 kVA – 230 V AC Output – 3U
Availability: 1 in stock
Estimated Delivery: Thursday, 30th April
£965.50 Exc. VAT / £1,158.60 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SURT002
Categories Power Equipment, Transformers, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304217794
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Isolation Transformer |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SURT002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | 5kVA Tower/Rack Mountable Isolation Transformer are rack based heavy duty designed to work with the APC Smart-UPS RT 230V products. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SURT002 |
| Product Name | 5kVA Tower/Rack Mountable Isolation Transformer |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Output Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Maximum Line Current | 30 A |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 56.70 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower/Rack Mountable |
| Rack Height | 3U |
| Height | 129.5 mm |
| Width | 431.8 mm |
| Depth | 660.4 mm |
Technical Information
| Power Rating | 5 kVA |
|---|---|
| Input Receptacle Type | Hard Wire 3 wire (1PH+N+G) |
| Output Receptacle Type | Hard Wire 3-wire (H N + G) |
Related products
-
APC by Schneider Electric SYARMXR3B3I Battery Cabinet
Power Equipment £2,527.59 Exc. VAT / £3,033.11 Inc. VAT


