Technical Information
| Backup/Run Time | 1.50 kVA |
|---|
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 9SXEBM48T |
| Manufacturer Website Address | http://www.powerquality.eaton.com/UK/ |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | EBM Tower |
| Brand Name | Eaton |
Miscellaneous
| Compatibility | Eaton 9SX UPS |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 19 kg |
|---|---|
| Height | 252 mm |
| Width | 160 mm |
| Depth | 387 mm |


