Technical Information
| Battery Chemistry | Sealed Lead Acid (VRLA) |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Capacity | 3456000 mAh |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Compatibility | APC Symmetra PX UPS:
|
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SYBT9-B4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SYBT9-B4 |
| Product Name | Symmetra Battery Module |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 100.45 kg |
|---|---|
| Height | 159 mm |
| Width | 428 mm |
| Depth | 700 mm |
