The genuine APC Replacement Battery Cartridge (RBC) is tested and certified for 100% compatibility to the the specific APC UPS. This lead-acid RBC has a lifetime of three to five years which offers reliable support and extends the useful life of your UPS. The APC RBC comes fully assembled and ready for use. To see the compatible UPS list, please click “View Compatible UPS Models”button in “Get Support” Section at APC.com
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Battery Unit
APC by Schneider Electric Battery Unit – Lead Acid – Spill-proof/Maintenance-free – Hot Swappable – 3 Year Minimum Battery Life – 5 Year Maximum Battery Life
- In terms of cost per watt hours, it is an inexpensive choice providing efficient power
- Keeps your UPS up and ready for use at all times
- Safer compared to other lead-acid batteries, while its spill proof design makes it the perfect power source for your critical devices
Availability: 16 in stock
Estimated Delivery: Friday, 1st May
Future Stock on Order: 16
£375.21 Exc. VAT / £450.25 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
APCRBC105
Categories Power Equipment, Unifi Store, UPS Batteries
UPC/EAN Code:
0731304248729
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Energy | 864 VAh |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Compatibility | APC UPS:
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | APCRBC105 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | The genuine APC Replacement Battery Cartridge (RBC) is tested and certified for 100% compatibility to the the specific APC UPS. This lead-acid RBC has a lifetime of three to five years which offers reliable support and extends the useful life of your UPS. The APC RBC comes fully assembled and ready for use. To see the compatible UPS list, please click "View Compatible UPS Models"button in "Get Support" Section at APC.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | 864VAh UPS Replacement Battery Cartridge #105 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 24.55 kg |
|---|---|
| Height | 108 mm |
| Width | 165 mm |
| Depth | 572 mm |
Related products
-
APC by Schneider Electric SUA48RMXLBP3U External Battery Pack
Power Equipment £903.56 Exc. VAT / £1,084.27 Inc. VAT

