The Cisco Meraki Z4 teleworker gateway is an enterprise class firewall, VPN gateway and router. This device offers wireless connectivity with WiFi6, five gigabit ethernet ports, including a built-in PoE-enabled port for VoIP phones and other PoE powered devices. The Z4 is designed to securely extend the power of Meraki cloud managed networking to almost any location.
Meraki Z4 Network Security/Firewall Appliance
Meraki Z4 Network Security/Firewall Appliance – 5 Port – 10/100/1000Base-T – Gigabit Ethernet – 500 Mbit/s Firewall Throughput – Wireless LAN IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax – 5 x RJ-45 – Desktop, Wall Mountable
- Designed to be the central hub of all network security activity with maximum productivity
- Desktop installation makes it ideal for deployments outside the wiring closet
- Easily create a secure network to connect your servers and workstations with this 5 ports Firewall
- PoE (RJ-45) Port conveniently allows system integration and network installers to organise powered devices in locations that lack electrical circuitry
- Proven firewall appliance with dynamic stateful firewall firewall protection support provides secure data transfer on your network
- Up to 10x faster than the standard Ethernet connectivity and provides high-performance
- Wireless LAN offers a reliable, convenient way of communication
Availability: 12 in stock
£262.75 Exc. VAT / £315.30 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | Z4HW |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Marketing Information | The Cisco Meraki Z4 teleworker gateway is an enterprise class firewall, VPN gateway and router. This device offers wireless connectivity with WiFi6, five gigabit ethernet ports, including a built-in PoE-enabled port for VoIP phones and other PoE powered devices. The Z4 is designed to securely extend the power of Meraki cloud managed networking to almost any location. |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | Z4 |
| Product Name | Z4 Network Security/Firewall Appliance |
| Brand Name | Meraki |
Technical Information
| Firewall Protection Supported | Dynamic Stateful Firewall |
|---|---|
| Firewall Throughput | 500 Mbit/s |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 390.1 g |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 184.2 mm |
| Width | 28 mm |
| Depth | 123 mm |
Power Description
| Power Consumption | 42 W |
|---|
Management & Protocols
| Manageable | Yes |
|---|
Network & Communication
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Wireless Specifications
| Wireless LAN | Yes |
|---|---|
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
Media & Performance
| VPN Throughput | 31.25 MB/s |
|---|
Interfaces/Ports
| Number of Network (RJ-45) Ports | 5 |
|---|---|
| Total Number of Ports | 5 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
Related products
-
HPE 25Gigabit Ethernet Card for Server – 25GBase-X, 10GBase-X – Plug-in Card
Information Technology £1,235.07 Exc. VAT / £1,482.08 Inc. VAT -
HPE BCM57416 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-T – Plug-in Card
Information Technology £189.13 Exc. VAT / £226.96 Inc. VAT -
HPE 331FLR Gigabit Ethernet Card for Server – 10/100/1000Base-T – Plug-in Card
Information Technology £56.81 Exc. VAT / £68.17 Inc. VAT -
HPE 25Gigabit Ethernet Card for Server – 25GBase-X – Plug-in Card
Information Technology £584.39 Exc. VAT / £701.27 Inc. VAT

