With an immersive curved screen and stunning WQHD+ 3840×1600 resolution, the ViewSonic® VP3881a monitor elevates your viewing experience from flat to panoramic. Delivering incredible detail and vivid colors across wide viewing angles, this monitor is engineered to provide incredible color accuracy, while HDR10 content support delivers a wide dynamic range of vivid colors and rich contrast. Thanks to an expansive 38″ (37.5″ viewable) frameless screen, ultra-wide 21:9 aspect ratio, and integrated speakers, this monitor is ideal for video editing, content development, and other color-critical applications. With a sleek and modern design, the VP3881a features a future-proof USB Type-C port as well as DisplayPort technology, and HDMI. What’s more, HDCP 2.2 content protection is standard across all ports to provide secure 4K content playback, streaming and gaming. The VP3881a provides an amazing Delta E<2 value precise color accuracy. An integrated color uniformity function ensures consistent chromaticity across the screen, while a 14-bit 3D look-up table generates a stunningly smooth palette of 4.39 trillion colors. Hardware calibration is also available with the optional ViewSonic Colorbration™ Kit, which allows you to quickly and easily calibrate the monitor for photography, graphic design, and other professional applications.
“ViewSonic VA3209-MH 32″ Class Full HD LCD Monitor – 16:9” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
ViewSonic ColorPro VP3881a 38″ Class UW-QHD+ Curved Screen LED Monitor – 21:9
ViewSonic ColorPro VP3881a 38″ Class UW-QHD+ Curved Screen LED Monitor – 21:9 – 95.3 cm (37.5″) Viewable – In-plane Switching (IPS) Technology – LED Backlight – 3840 x 1600 – 300 cd/m² – 5 ms – GTG Refresh Rate – Speakers – HDMI – DisplayPort – USB Hub
- 21:9 aspect ratio provides the best display for video recorded in the CinemaScope format
- 3840 x 1600 maximum resolution for a spectacular, sharp display with added reliability
- 5 ms response time makes it excellent for latest action films, sports or gaming
- 95.3 cm (37.5″) viewable screen size provides a lively viewing experience
- Enjoy crisp content and energetic hues with the 300 cd/m² brightness
- HDMI (High Definition Multimedia Interface) offers fantastic sound/video quality and single-cable comfort
- LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials
- LED Monitor offers maximum productivity with added dependability
- USB Type-C offers a more refined structure and safer to use connectivity
- UW-QHD+ screen mode provides s stunning display for your viewing pleasure
Availability: 2 in stock
Estimated Delivery: Thursday, 14th May
Future Stock on Order: 2
£775.16 Exc. VAT / £930.19 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
VP3881A
Categories Computer Displays, Information Technology, Monitors, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0766907013573
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Aspect Ratio | 21:9 |
|---|---|
| Response Time | 5 ms |
| Features | Anti-glare |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Viewable Screen Size | 95.3 cm (37.5") |
| Screen Mode | UW-QHD+ |
| Number of Screens | 1 |
| HDCP Supported | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Horizontal Frequency | 15 kHz to 135 kHz |
| Curved Screen | Yes |
| Vertical Frequency | 24 Hz to 75 Hz |
| Screen Size Class | 38" |
| Glass Hardness | 3H |
| Stand Adjustments | Height |
| Response Time Details | 5ms GTG |
Built-in Devices
| Built-in Devices | USB Hub |
|---|
General Information
| Product Type | LED Monitor |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | VP3881A |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsoniceurope.com/uk/ |
| Marketing Information | With an immersive curved screen and stunning WQHD+ 3840x1600 resolution, the ViewSonic® VP3881a monitor elevates your viewing experience from flat to panoramic. Delivering incredible detail and vivid colors across wide viewing angles, this monitor is engineered to provide incredible color accuracy, while HDR10 content support delivers a wide dynamic range of vivid colors and rich contrast. Thanks to an expansive 38" (37.5" viewable) frameless screen, ultra-wide 21:9 aspect ratio, and integrated speakers, this monitor is ideal for video editing, content development, and other color-critical applications. With a sleek and modern design, the VP3881a features a future-proof USB Type-C port as well as DisplayPort technology, and HDMI. What's more, HDCP 2.2 content protection is standard across all ports to provide secure 4K content playback, streaming and gaming. The VP3881a provides an amazing Delta E<2 value precise color accuracy. An integrated color uniformity function ensures consistent chromaticity across the screen, while a 14-bit 3D look-up table generates a stunningly smooth palette of 4.39 trillion colors. Hardware calibration is also available with the optional ViewSonic Colorbration™ Kit, which allows you to quickly and easily calibrate the monitor for photography, graphic design, and other professional applications. |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Model | VP3881a |
| Product Name | Professional VP3881a LED Monitor |
| Product Line | ColorPro |
| Product Series | VP |
| Brand Name | ViewSonic |
Audio
| Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 2.0 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 18.96 kg |
|---|---|
| Height | 398 mm |
| Width | 896 mm |
| Depth | 103 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 12.56 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Height with Stand | 699 mm |
| Width with Stand | 896 mm |
| Depth with Stand | 299 mm |
Video
| Brightness | 300 cd/m² |
|---|---|
| Maximum Resolution | 3840 x 1600 |
| Dynamic Contrast Ratio | 20,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-B Ports | 1 |
Miscellaneous
| Energy Star | Yes |
|---|
Related products
-
iiyama ProLite XUB2497HSN-W2 24″ Class Full HD LED Monitor – 16:9 – Matte White
Computer Displays £131.19 Exc. VAT / £157.43 Inc. VAT -
iiyama ProLite T2438MSC-B1 24″ Class LED Touchscreen Monitor – 16:9 – 5 ms
Computer Displays £357.07 Exc. VAT / £428.48 Inc. VAT -
ViewSonic VA3209-MH 32″ Class Full HD LCD Monitor – 16:9
Computer Displays £98.00 Exc. VAT / £117.60 Inc. VAT -
Dell P2724DEB 27″ Class Webcam WQHD LED Monitor – 16:9 – Black, Silver
Computer Displays £318.89 Exc. VAT / £382.67 Inc. VAT


