Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Output Voltage | 48 V DC |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | UXABP48 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | UXABP48 |
| Product Name | UXABP48 3360VAh UPS Ultra Battery Pack |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Miscellaneous
| Compatibility | APC Smart-UPS |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 127.01 kg |
|---|---|
| Height | 309.9 mm |
| Width | 447 mm |
| Depth | 754.4 mm |

