Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 6 Year |
| Minimum Battery Life | 4 Year |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SYBT4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SYBT4 |
| Product Name | Symmetra PX Battery Module |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 90.91 kg |
|---|---|
| Height | 159 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 711 mm |
| Product Color | Black |
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
|---|


