A high-efficiency, modular 3-phase UPS that offers internal redundancy for your data center requirements. With scalable power, this UPS grows with your data center up to 160kW/kVA. Pair with the Classic Battery Cabinet and the Wall-Mount or 300mm Maintenance Bypass Panel to complete your power protection solution. Please click here for Classic Battery Cabinet runtime information. Suitable for small to medium data centers or individual zones of large data centers.
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 96 kVA/96 MW – Three Phase
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 96 kVA/96 MW – Three Phase – Modular – 400 V AC Input – 230 V AC, 400 V AC, 380 V AC, 415 V AC Output – 1 x Hard Wire 5-wire (3P + N + E) – Sine Wave – LCD Display
Out of stock
£30,154.50 Exc. VAT / £36,185.40 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Data Center |
|---|---|
| Efficiency | 95% |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Type | Hard Wire 5-wire (3P + N + E) |
| Receptacle Detail | 1 x Hard Wire 5-wire (3P + N + E) |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SY96K160HNB |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | A high-efficiency, modular 3-phase UPS that offers internal redundancy for your data center requirements. With scalable power, this UPS grows with your data center up to 160kW/kVA. Pair with the Classic Battery Cabinet and the Wall-Mount or 300mm Maintenance Bypass Panel to complete your power protection solution. Please click here for Classic Battery Cabinet runtime information. Suitable for small to medium data centers or individual zones of large data centers. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Symmetra PX 96kW Modular UPS |
| Product Line | Symmetra PX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Display & Graphics
| Display | LCD |
|---|
Power Description
| Input Voltage | 400 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 340 V AC - 477 V AC |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Input Frequency | 40 Hz |
| Load Capacity (VA) | 96 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 96 MW |
| Input Power Factor | 0.99 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 496 kg |
|---|---|
| Form Factor | Modular |
| Height | 1991 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 1070 mm |
| Product Color | Black |
Controls/Indicators
| Status Indicators | LED Status Indicators |
|---|
Management
| Network Management | SmartSlot |
|---|
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 17244 BTU/h |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 1.02 km |
| Maximum Storage Elevation | 15.24 km |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Sound Emission (A-Weighted) | 63 dB(A) |
Interfaces/Ports
| USB | No |
|---|---|
| EPO Port | Yes |
Battery Information
| Replaceable Battery | Yes |
|---|
Miscellaneous
| Energy Star | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Back-UPS BR1500GI Line-interactive UPS – 1.50 kVA/865 W
General Purpose UPS £349.44 Exc. VAT / £419.33 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra Double Conversion Online UPS – 125 kVA
Industrial UPS £71,167.63 Exc. VAT / £85,401.16 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS Double Conversion Online UPS – 5 kVA/4.50 kW
General Purpose UPS £3,649.19 Exc. VAT / £4,379.03 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA5000RMI5U Line-interactive UPS – 5 kVA/4 kW
General Purpose UPS £3,415.66 Exc. VAT / £4,098.79 Inc. VAT



