A high-performance, 3-phase, modular, scalable, power protection solution with industry-leading efficiency, capacity, and performance for medium to large data centers and mission critical environments.
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 150 kVA/150 kW – Three Phase
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 150 kVA/150 kW – Three Phase – Modular – 3.50 Hour Recharge – 480 V AC, 415 V AC, 400 V AC Input – 415 V AC, 400 V AC, 480 V AC Output – 1 x Hard Wire 4-wire (3PH + G), 1 x Hard Wire 5-wire (3PH + N + G) – Sine Wave – LCD Display
Out of stock
£86,745.34 Exc. VAT / £104,094.41 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Warranty
| Additional Warranty Information | 1 year on-site repair or replace with factory authorized Start-Up |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
Technical Information
| Application/Usage | Data Center |
|---|---|
| Efficiency | 97% |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 4-wire (3PH + G) |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Type | Hard Wire 4-wire (3PH + G) |
| Transfer Time | 2 ms |
| Receptacle Detail | 1 x Hard Wire 4-wire (3PH + G) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SY150K250DLPD |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | A high-performance, 3-phase, modular, scalable, power protection solution with industry-leading efficiency, capacity, and performance for medium to large data centers and mission critical environments. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Symmetra PX 150kW Modular UPS |
| Product Line | Symmetra PX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Display & Graphics
| Display | LCD |
|---|
Power Description
| Input Voltage | 480 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 415 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 408 V AC - 552 V AC |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Input Frequency | 40 Hz |
| Load Capacity (VA) | 150 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 150 kW |
| Input Power Factor | 0.99 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3550.91 kg |
|---|---|
| Form Factor | Modular |
| Height | 1991.1 mm |
| Width | 3100.1 mm |
| Depth | 1070.1 mm |
| Product Color | Black |
Management
| Network Management | Network Management Card 2 |
|---|
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 18568 BTU/h |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 1.02 km |
| Maximum Storage Elevation | 15.24 km |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Sound Emission (A-Weighted) | 54 dB(A) |
Battery Information
| Battery Energy | 186624 kJ |
|---|---|
| Battery Characteristics | Valve-regulated |
| Typical Battery Recharge Time | 3.50 Hour |
Interfaces/Ports
| USB | No |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 48 kVA/48 kW – Three Phase
Industrial UPS £14,091.97 Exc. VAT / £16,910.36 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2UNC Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,475.43 Exc. VAT / £2,970.52 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA750IX38 Line-interactive UPS – 750 VA/500 W
General Purpose UPS £313.87 Exc. VAT / £376.64 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BK650EI Standby UPS – 650 VA/400 W
General Purpose UPS £131.48 Exc. VAT / £157.78 Inc. VAT


