This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. This 5kVA on-line 3U rackmount UPS provides pure sine wave power and extended runtime to support critical electronics during power disruptions. It comes with hard wire 3-wire (2P+E) and 3-wire (1P+N+E) inputs, hard wire 3-wire (H+N+E), 3-wire (H+N+G) and 3-wire (2PH+G) outlets. The UPS has an embedded Network Management Card for UPS network-based monitoring and management. The UPS comes with PowerChute Network Shutdown that provides graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters. It has an additional SmartSlot for optional accessory card such as Dry Contact I/O card. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Smart-UPS Double Conversion Online UPS – 5 kVA/4.50 kW
APC by Schneider Electric Smart-UPS Double Conversion Online UPS – 5 kVA/4.50 kW – 3U Rack-mountable – 1.50 Hour Recharge – 4 Minute Stand-by – 208 V, 230 V Input – 208 V AC Output – 1 x Hard Wire 3-wire (2PH + G), 1 x Hard Wire 3-wire (H N + G)
- 1.50 Hour typical battery recharge time to allow optimal performance for longer hours with added efficiency
- 208 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- 208 V input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 4.50 kW load capacity – backup power for your valuable electronics
- 5 kVA load capacity – work without any interruption during power outages
- Double Conversion Online UPS is a productive and reliable power supply solution
- Hard Wire 3-wire (2PH + G) receptacle type provides secure, reliable connection with added productivity
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 4 minute at full load
- Rack-mountable double conversion online ups allows easy and convenient usage without any hassle
Availability: 1 in stock
Estimated Delivery: Monday, 27th April
£4,183.33 Exc. VAT / £5,020.00 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SRT5KRMXLW-HW
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304301516
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRT5KRMXLW-HW |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. This 5kVA on-line 3U rackmount UPS provides pure sine wave power and extended runtime to support critical electronics during power disruptions. It comes with hard wire 3-wire (2P+E) and 3-wire (1P+N+E) inputs, hard wire 3-wire (H+N+E), 3-wire (H+N+G) and 3-wire (2PH+G) outlets. The UPS has an embedded Network Management Card for UPS network-based monitoring and management. The UPS comes with PowerChute Network Shutdown that provides graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters. It has an additional SmartSlot for optional accessory card such as Dry Contact I/O card. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS 5000VA Rack-mountable UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Series | SRT |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 208 V |
|---|---|
| Output Voltage | 208 V AC |
| Load Capacity (VA) | 5 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 4.50 kW |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 55.79 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 3U |
| Height | 130 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 719 mm |
Technical Information
| Cord Length | 91 cm |
|---|---|
| Receptacle Type | Hard Wire 3-wire (2PH + G) |
| Receptacle Detail | 1 x Hard Wire 3-wire (2PH + G) |
Battery Information
| Backup/Run Time (Full Load) | 4 Minute |
|---|---|
| Typical Battery Recharge Time | 1.50 Hour |
Related products
-
APC by Schneider Electric Symmetra SY96K96H Double Conversion Online UPS – 96 kVA
Industrial UPS £43,918.22 Exc. VAT / £52,701.86 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BR1500GI Line-interactive UPS – 1.50 kVA/865 W
General Purpose UPS £349.44 Exc. VAT / £419.33 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BK500EI Standby UPS – 500 VA/300 W
General Purpose UPS £114.04 Exc. VAT / £136.85 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra Double Conversion Online UPS – 125 kVA
Industrial UPS £71,167.63 Exc. VAT / £85,401.16 Inc. VAT


