Over 20 million units sold – the UPS you can trust
Smart-UPS™ are trusted by millions of IT professionals throughout the world to protect equipment and critical data from costly interruptions by supplying reliable, network-grade power reliably and efficiently. Available in a variety of forms factors and classes (entry level, standard and extended run), there is a model for nearly every application and budget. Standard models are the most popular UPS in the world for business servers, storage and network devices and have long been considered the benchmark for reliability and manageability. Entry level Smart-UPS models are an economical choice for small and medium businesses looking to protect small networking devices, point-of-sale (POS) equipment and entry level servers. The extended run models accept external battery packs for long runtime to power critical servers, security and communication systems through outages that could last hours.
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 500 VA/325 W
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 500 VA/325 W – DIN Rail – 230 V AC Input – 230 V AC Output
- 230 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 230 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
- 500 VA load capacity provides sufficient backup during power failures
- DIN Rail mounting is ideal for factory areas, in vehicles and marine applications
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 325 W load capacity
- Works adequately in situations where the supply is prone to sags and surges
Out of stock
£368.62 Exc. VAT / £442.34 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SUA500PDRI |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Over 20 million units sold - the UPS you can trust |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS 500VA Din Rail UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Load Capacity (VA) | 500 VA |
| Load Capacity (Watt) | 325 W |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Form Factor | DIN Rail |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Symmetra Double Conversion Online UPS – 125 kVA
Industrial UPS £71,167.63 Exc. VAT / £85,401.16 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 125 kVA/125 kW – Three Phase
Industrial UPS £55,236.88 Exc. VAT / £66,284.26 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,160.78 Exc. VAT / £2,592.94 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA5000RMI5U Line-interactive UPS – 5 kVA/4 kW
General Purpose UPS £3,415.66 Exc. VAT / £4,098.79 Inc. VAT


