Smart-UPS RT 1000VA Tower, performance UPS for voice and data networks, medical labs, and light industrial applications. Users can support power hungry blade servers or heavily loaded equipment racks. This flexible form factor allows standardization across multiple applications. High power internal chargers allow virtually unlimited additional matching battery packs to comply with aggressive runtime demands of business-critical systems. Customers with harsh power environments looking for extremely tight voltage and frequency regulation, internal bypass, and input power factor correction typical of double conversion online topology will get them in the Smart-UPS RT 100VA.
APC by Schneider Electric Smart-UPS SURT1000XLI Double Conversion Online UPS – 1 kVA/700 W
APC by Schneider Electric Smart-UPS SURT1000XLI Double Conversion Online UPS – 1 kVA/700 W – 2U Tower – 3 Hour Recharge – 10.20 Minute Stand-by – 220 V AC Input – 240 V AC, 230 V AC, 240 V AC Output – 2 x IEC 60320 C13, 6 – Serial Port
- 1 kVA load capacity provides sufficient backup during power failures
- 220 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 240 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
- 3 Hour typical battery recharge time to allow optimal performance for longer hours with added efficiency
- 700 W load capacity – backup power for your valuable electronics
- Double Conversion Online UPS is a productive and reliable power supply solution
- IEC 320-C14 plug/connector type for a secure, feasible operation
- IEC 60320 C13 receptacle type offers ease of operation with maximum efficiency
- Lead Acid battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- Up to 10.20 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
Out of stock
£604.00 Exc. VAT / £724.80 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 24.40 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 10.20 Minute |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SURT1000XLI |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Smart-UPS RT 1000VA Tower, performance UPS for voice and data networks, medical labs, and light industrial applications. Users can support power hungry blade servers or heavily loaded equipment racks. This flexible form factor allows standardization across multiple applications. High power internal chargers allow virtually unlimited additional matching battery packs to comply with aggressive runtime demands of business-critical systems. Customers with harsh power environments looking for extremely tight voltage and frequency regulation, internal bypass, and input power factor correction typical of double conversion online topology will get them in the Smart-UPS RT 100VA. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SURT1000XLI |
| Product Name | Smart-UPS RT 1000VA Tower UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Series | RT |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 240 V AC |
| Surge Energy Rating | 420 J |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Load Capacity (VA) | 1 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 700 W |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 22.95 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 2U |
| Height | 431.8 mm |
| Width | 85.1 mm |
| Depth | 482.6 mm |
| Product Color | Black |
Controls/Indicators
| Status Indicators | LED status display with:
|
|---|
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 239 BTU/h |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 50°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 50 dB(A) |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 320-C14 |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 2 x IEC 60320 C13 |
Management
| Alarm | On Battery |
|---|
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX1500RMI2U Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1.20 kW
General Purpose UPS £1,122.25 Exc. VAT / £1,346.70 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2UNC Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,475.43 Exc. VAT / £2,970.52 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra SY16K48H-PD Double Conversion Online UPS – 16 kVA
Industrial UPS £16,737.92 Exc. VAT / £20,085.50 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA750IX38 Line-interactive UPS – 750 VA/500 W
General Purpose UPS £313.87 Exc. VAT / £376.64 Inc. VAT


