APC Smart-UPS 3000VA Tower UPS protects critical data by supplying reliable, network-grade power in rack-optimized form factor. Award-winning Smart-UPS 3000VA Tower is the perfect UPS for protecting business critical servers, voice and data networks, point of sale, retail/bank back office and ATM’s.
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA3000R2IX38 Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA3000R2IX38 Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW – 2U – 3 Hour Recharge – 3 Minute Stand-by – 220 V AC Input – 230 V AC Output – 8 x IEC 60320 C13, 1 x IEC 60320 C19 – USB
- 220 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 230 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- 3 Hour typical battery recharge time to allow optimal performance for longer hours with added efficiency
- 3 kVA load capacity – work without any interruption during power outages
- Experience higher efficiency with lower energy cost
- IEC 320-C20 plug/connector type for convenient usage with added dependability
- IEC 60320 C13 receptacle type offers ease of operation with maximum efficiency
- Lead Acid battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 2.70 kW load capacity
- Up to 3 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
Out of stock
£1,518.19 Exc. VAT / £1,821.83 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 11.30 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Software Included | PowerChute Management Software |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SUA3000R2IX38 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | APC Smart-UPS 3000VA Tower UPS protects critical data by supplying reliable, network-grade power in rack-optimized form factor. Award-winning Smart-UPS 3000VA Tower is the perfect UPS for protecting business critical servers, voice and data networks, point of sale, retail/bank back office and ATM's. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SUA3000R2IX38 |
| Product Name | Smart-UPS 3000VA Tower UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Load Capacity (VA) | 3 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 2.70 kW |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 43.64 kg |
|---|---|
| Rack Height | 2U |
| Height | 89 mm |
| Width | 483 mm |
| Depth | 660 mm |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 320-C20 |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA750IX38 Line-interactive UPS – 750 VA/500 W
General Purpose UPS £313.67 Exc. VAT / £376.40 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA5000RMI5U Line-interactive UPS – 5 kVA/4 kW
General Purpose UPS £3,413.52 Exc. VAT / £4,096.22 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX750I Line-interactive UPS – 750 VA/600 W
General Purpose UPS £529.50 Exc. VAT / £635.40 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX1500RMI2U Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1.20 kW
General Purpose UPS £1,121.55 Exc. VAT / £1,345.86 Inc. VAT



