High quality, Double-conversion On-line UPS designed for essential power protection needs even in the most unstable power conditions.
“APC by Schneider Electric Smart-UPS Double Conversion Online UPS – 5 kVA/4.50 kW” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Easy UPS On-Line Double Conversion Online UPS – 2 kVA/1.80 kW
APC by Schneider Electric Easy UPS On-Line Double Conversion Online UPS – 2 kVA/1.80 kW – Tower – 5.50 Hour Recharge – 21.92 Minute Stand-by – 230 V AC, 120 V AC Input – 230 V AC, 220 V AC Output – 4 x IEC 60320 C13 – Sine Wave – Serial Port – USB – LCD Display
- 1.80 kW load capacity – backup power for your valuable electronics
- 2 kVA load capacity – work without any interruption during power outages
- 230 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 230 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- 5.50 Hour typical battery recharge time to allow uninterrupted usage without requiring power outlet
- Double Conversion Online UPS allows convenient, long-time usage with increased efficiency
- IEC 60320 C13 receptacle type offers maximum safety, convenience, and increased usability
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 21.92 minute at full load
- Lead Acid battery chemistry for your convenience and better usability
- Replaceable battery for maximum feasibility and better usability
Out of stock
£830.68 Exc. VAT / £996.82 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SRV2KIL-E
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304450948
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Life | 5 Year |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Half Load) | 51 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 21.92 Minute |
| Replaceable Battery | Yes |
| DC System Voltage | 72 V DC |
| Typical Battery Recharge Time | 5.50 Hour |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRV2KILE |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | High quality, Double-conversion On-line UPS designed for essential power protection needs even in the most unstable power conditions. |
| Packaged Quantity | 2 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Easy UPS On-Line 2000VA Tower UPS |
| Product Line | Easy UPS On-Line |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Display & Graphics
| Display | LCD |
|---|
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 105 V AC - 300 V AC |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Input Frequency | 40 Hz |
| Load Capacity (VA) | 2 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 1.80 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 45.80 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 336 mm |
| Width | 335 mm |
| Depth | 425 mm |
| Product Color | Black |
Management
| Network Management | Intelligent Card Slot |
|---|---|
| Alarm | On Battery |
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 759 BTU/h |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 3 km |
| Maximum Storage Elevation | 15 km |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Storage Temperature | -20°C - 50°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 53 dB(A) |
Technical Information
| Cord Length | 1.52 m |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 4 x IEC 60320 C13 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS Double Conversion Online UPS – 5 kVA/4.50 kW
General Purpose UPS £3,649.19 Exc. VAT / £4,379.03 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BR1500GI Line-interactive UPS – 1.50 kVA/865 W
General Purpose UPS £349.44 Exc. VAT / £419.33 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMT3000RM2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £1,491.77 Exc. VAT / £1,790.12 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SURT3000XLIX554 Double Conversion Online UPS – 3 kVA/2.10 kW
General Purpose UPS £1,993.60 Exc. VAT / £2,392.32 Inc. VAT


