A versatile UPS developed for the harshest power conditions in the world.
Smart-UPS On-Line provides high density, true double-conversion on-line power protection for servers, voice / data networks, medical labs, and light industrial applications. Capable of supporting loads from 1 to 20kVA in a rack/tower convertible form, the Smart-UPS On-Line is available from 2U to 12U. Recent family extensions at 15 and 20kVA enable support of power hungry blade servers or heavily loaded equipment racks. When business-critical systems require runtime in hours, not minutes, Smart-UPS On-Line can be configured with matching battery packs to comply with aggressive runtime demands. The included PowerChute management software provides unattended graceful shutdown of network operating systems. All models 5kVA and above include an integrated Network Management Card for remote management (optional on models below 5 kVA). The Smart-UPS On-Line family provides customers with a reliable source of uninterruptible power even in demanding power environments, including very wide input voltage window, extremely tight output voltage regulation, frequency regulation, internal bypass, and input power factor correction.
APC by Schneider Electric Smart-UPS Double Conversion Online UPS – 2.20 kVA/1.98 kW
APC by Schneider Electric Smart-UPS Double Conversion Online UPS – 2.20 kVA/1.98 kW – Tower – 3 Hour Recharge – 4 Minute Stand-by – 230 V AC Input – 230 V AC Output – 2 x IEC 60320 C19, 8 x IEC 60320 C13
- 2.20 kVA load capacity provides sufficient backup during power failures
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 230 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
- 3 Hour typical battery recharge time to allow optimal performance for longer hours with added efficiency
- Double Conversion Online UPS allows convenient, long-time usage with increased efficiency
- IEC 60320 C19 receptacle type offers maximum safety, convenience, and increased usability
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 1.98 kW load capacity
- Tower form factor is ideal for running internal applications, serving public websites or storing sensitive customer data with maximum productivity
- Up to 4 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
Availability: 53 in stock
£1,495.77 Exc. VAT / £1,794.92 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRT2200XLI |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | A versatile UPS developed for the harshest power conditions in the world. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS SRT 2200VA 230V |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Series | SRT |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Load Capacity (VA) | 2.20 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 1.98 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 25 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 432 mm |
| Width | 85 mm |
| Depth | 584 mm |
Technical Information
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
|---|---|
| Receptacle Detail | 2 x IEC 60320 C19 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|
Battery Information
| Backup/Run Time (Full Load) | 4 Minute |
|---|---|
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA750IX38 Line-interactive UPS – 750 VA/500 W
General Purpose UPS £313.87 Exc. VAT / £376.64 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2UNC Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,475.43 Exc. VAT / £2,970.52 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX2200RMHV2U Line-interactive UPS – 2.20 kVA/1.98 kW
General Purpose UPS £1,871.92 Exc. VAT / £2,246.30 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SC450RMI1U Line-interactive UPS – 450 VA/280 W
General Purpose UPS £259.56 Exc. VAT / £311.47 Inc. VAT



