Tripp Lite’s SmartRack SR1UPANEL200 is a 19″ 1U blanking panel kit. The kit includes 200 pieces to fill from 1U to 200U of rack space. SR1UPANEL200 improves cooling efficiency inside the enclosure by filling unused rack space and optimizing airflow and preventing recirculation. Offers toolless mounting and fits any square hole, EIA compliant enclosure.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Tripp Lite by Eaton SR1UPANEL200 Blanking Panel
Tripp Lite by Eaton SR1UPANEL200 Blanking Panel – 1U Rack Height – 200 Pack – 44.5 mm Height x 482.6 mm Width x 31.8 mm Depth
Out of stock
£513.00 Exc. VAT / £615.60 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SR1UPANEL200
Categories Accessories, Panels, Unifi Store
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Blanking Panel |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SR1UPANEL200 |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | Tripp Lite's SmartRack SR1UPANEL200 is a 19" 1U blanking panel kit. The kit includes 200 pieces to fill from 1U to 200U of rack space. SR1UPANEL200 improves cooling efficiency inside the enclosure by filling unused rack space and optimizing airflow and preventing recirculation. Offers toolless mounting and fits any square hole, EIA compliant enclosure. |
| Packaged Quantity | 200 |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | SR1UPANEL200 |
| Product Name | 1U Blanking Panel Kit (200 Pieces; Toolless Mounting) |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 421.8 g |
|---|---|
| Height | 44.5 mm |
| Width | 482.6 mm |
| Depth | 31.8 mm |
| Compatible Rack Height | 1U |
