This APC Smart-UPS is designed for IT managers or network administrators to maintain business uptime, data transfer and continuity during prolonged power outages. The 3kVA line interactive 2U rack/tower UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. The SMX comes with IEC 320 C20 input (includes BS1363A, IEC 320 C20 and Schuko CEE 7/EU1-16P power cords), 8x IEC 320 C13 and 1x IEC 320 C19 outlets. The UPS has a preinstalled Network Management Card for UPS network-based monitoring and management. The Smart-UPS comes with PowerChute Network Shutdown that provides graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters. This uninterrupted power supply can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The SMX UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. This is compatible with dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications. The Smart-UPS comes with a pair of tower-mounting stabilizing feet and rack-mounting brackets. It comes with APC temperature sensor AP9335T for monitoring temperature. The 3 switchable outlet groups allow more granular management of the power supplied to your devices. The Emergency Power Off feature enables the UPS to remotely shutdown during emergencies.
“APC by Schneider Electric Smart-UPS Double Conversion Online UPS – 5 kVA/4.50 kW” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2UNC Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2UNC Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW – 2U Rack/Tower – 3 Hour Recharge – 6 Minute Stand-by – 208 V, 230 V Input – 230 V AC Output – 1 x IEC 320-C19, 2 x IEC Jumper, 8 x IEC 320-C13 – Serial Port – USB – SNMP Manageable
- 208 V input voltage for better reliance and maximum dependability
- 230 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
- 3 Hour typical battery recharge time for better convenience and prolonged, productive usage
- 3 kVA load capacity provides sufficient backup during power failures
- Experience higher efficiency with lower energy cost
- IEC 60320 C20 plug/connector type for convenient usage with added dependability
- Lead Acid battery chemistry for your convenience and better usability
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 2.70 kW load capacity
- Schuko CEE 7/EU1-16P receptacle type offers maximum safety, convenience, and increased usability
- Up to 6 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
Availability: 63 in stock
Estimated Delivery: Friday, 1st May
Future Stock on Order: 147
Due in Stock: 04/05/26
£2,471.22 Exc. VAT / £2,965.46 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SMX3000RMHV2UNC
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304272694
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 18 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6 Minute |
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed, Spill-proof |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SMX3000RMHV2UNC |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Smart-UPS is designed for IT managers or network administrators to maintain business uptime, data transfer and continuity during prolonged power outages. The 3kVA line interactive 2U rack/tower UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. The SMX comes with IEC 320 C20 input (includes BS1363A, IEC 320 C20 and Schuko CEE 7/EU1-16P power cords), 8x IEC 320 C13 and 1x IEC 320 C19 outlets. The UPS has a preinstalled Network Management Card for UPS network-based monitoring and management. The Smart-UPS comes with PowerChute Network Shutdown that provides graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters. This uninterrupted power supply can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The SMX UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. This is compatible with dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications. The Smart-UPS comes with a pair of tower-mounting stabilizing feet and rack-mounting brackets. It comes with APC temperature sensor AP9335T for monitoring temperature. The 3 switchable outlet groups allow more granular management of the power supplied to your devices. The Emergency Power Off feature enables the UPS to remotely shutdown during emergencies. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SMX3000RMHV2UNC |
| Product Name | Smart-UPS 3000 VA Tower/Rack Mountable UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Series | SMX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 208 V |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Load Capacity (VA) | 3 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 2.70 kW |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 37.32 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 2U |
| Height | 85 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 667 mm |
Management
| Network Management | SNMP Manageable |
|---|
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
|---|---|
| Cord Length | 2.44 m |
| Receptacle Type | Schuko CEE 7/EU1-16P |
| Transfer Time | 4 ms |
| Receptacle Detail | 1 x IEC 320-C19 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMT3000RM2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £1,489.23 Exc. VAT / £1,787.08 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA750IX38 Line-interactive UPS – 750 VA/500 W
General Purpose UPS £313.33 Exc. VAT / £376.00 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 125 kVA/125 kW – Three Phase
Industrial UPS £74,452.96 Exc. VAT / £89,343.55 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,157.10 Exc. VAT / £2,588.52 Inc. VAT

