This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. The 750VA line interactive 2U short depth rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. It comes with IEC 320 C14 input, 6 IEC 320 C13 outlets and 2 jumper cables. This rackmount UPS is tower convertible with the mounting stabilizing feet (SMTL2USF sold separately). It offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMTL UPS has a 5-year warranty on the UPS and Lithium-ion battery.
“APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA5000RMI5U Line-interactive UPS – 5 kVA/4 kW” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 750 VA/600 W
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 750 VA/600 W – 2U Rack-mountable – AVR – 3 Hour Recharge – 6 Minute Stand-by – 230 V Input – 230 V AC Output – 6 x IEC 60320 C13 – Sine Wave – Serial Port – 8 x Battery/Surge Outlet – SmartConnect
- 3 Hour typical battery recharge time to allow uninterrupted usage without requiring power outlet
- 750 VA load capacity – work without any interruption during power outages
- Experience higher efficiency with lower energy cost
- IEC 60320 C14 plug/connector type for convenient usage with added dependability
- IEC Jumper receptacle type provides secure, reliable connection with added productivity
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 6 minute at full load
- Lithium Ion (Li-Ion) battery chemistry delivers energy to the router through an easily controlled reaction
- Overload protection feature protects a motor by sensing the current going to the motor to prevent malfunction
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 600 W load capacity
- Replaceable battery for maximum feasibility and better usability
Availability: 9 in stock
Estimated Delivery: Monday, 18th May
Future Stock on Order: 6
£849.08 Exc. VAT / £1,018.90 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SMTL750RMI2UC
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304407966
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Router |
|---|---|
| Overload Protection | Yes |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Receptacle Type | IEC Jumper |
| AVR | Yes |
| Number of Battery & Surge Outlets | 8 |
| Transfer Time | 6 ms |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C13 |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 14.70 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6 Minute |
| Replaceable Battery | Yes |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SMTL750RMI2UC |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. The 750VA line interactive 2U short depth rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. It comes with IEC 320 C14 input, 6 IEC 320 C13 outlets and 2 jumper cables. This rackmount UPS is tower convertible with the mounting stabilizing feet (SMTL2USF sold separately). It offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMTL UPS has a 5-year warranty on the UPS and Lithium-ion battery. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS 750VA Rack-mountable UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Series | SMT |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Surge Energy Rating | 645 J |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 160 V AC - 286 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Load Capacity (VA) | 750 VA |
| Load Capacity (Watt) | 600 W |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 15.40 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 86 mm |
| Width | 438 mm |
| Depth | 318 mm |
| Product Color | Black |
Controls/Indicators
| Status Indicators | LED Status Indicators:
|
|---|
Management
| Network Management | SmartConnect |
|---|---|
| Alarm | On Battery |
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 70 BTU/h |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 3 km |
| Maximum Storage Elevation | 7.50 km |
| Operating Humidity | 0% - 95% |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Storage Temperature | -10°C - 40°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 41 dB(A) |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|---|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA750IX38 Line-interactive UPS – 750 VA/500 W
General Purpose UPS £313.52 Exc. VAT / £376.22 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,159.14 Exc. VAT / £2,590.97 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX1500RMI2U Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1.20 kW
General Purpose UPS £1,121.03 Exc. VAT / £1,345.24 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra SY96K96H Double Conversion Online UPS – 96 kVA
Industrial UPS £43,870.61 Exc. VAT / £52,644.73 Inc. VAT


