This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. The 750VA line interactive tower UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. It comes with IEC 320 C14 input, 6 IEC 320 C13 outlets, and 2 IEC jumper cables. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMT UPS has a 3-year warranty, and built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. It is compatible with a dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications.
“APC by Schneider Electric Smart-UPS Double Conversion Online UPS – 5 kVA/4.50 kW” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMT750I Line-interactive UPS – 750 VA/500 W
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMT750I Line-interactive UPS – 750 VA/500 W – Tower – 3 Hour Recharge – 5 Minute Stand-by – 230 V Input – 230 V AC Output – 2 x IEC Jumper, 6 x IEC 320-C13 – USB
- 230 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
- 230 V input voltage for better reliance and maximum dependability
- 3 Hour typical battery recharge time for better convenience and prolonged, productive usage
- 500 W load capacity – backup power for your valuable electronics
- 750 VA load capacity provides sufficient backup during power failures
- Experience higher efficiency with lower energy cost
- IEC 60320 C13 receptacle type offers ease of operation with maximum efficiency
- IEC 60320 C14 plug/connector type for maximum usability with added reliability
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 5 minute at full load
- Lead Acid battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
Out of stock
£314.78 Exc. VAT / £377.74 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SMT750I
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0192223068254
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Backup/Run Time (Half Load) | 16 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed, Spill-proof |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SMT750I |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. The 750VA line interactive tower UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. It comes with IEC 320 C14 input, 6 IEC 320 C13 outlets, and 2 IEC jumper cables. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMT UPS has a 3-year warranty, and built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. It is compatible with a dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SMT750I |
| Product Name | Smart-UPS SMT750I 750 VA Tower UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Series | SMT |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Load Capacity (VA) | 750 VA |
| Load Capacity (Watt) | 500 W |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 13.18 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 157.5 mm |
| Width | 137.9 mm |
| Depth | 358.1 mm |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
|---|---|
| Cord Length | 1.83 m |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 2 x IEC Jumper |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA750IX38 Line-interactive UPS – 750 VA/500 W
General Purpose UPS £313.87 Exc. VAT / £376.64 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,160.78 Exc. VAT / £2,592.94 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 125 kVA/125 kW – Three Phase
Industrial UPS £51,371.14 Exc. VAT / £61,645.37 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BK350EI Standby UPS – 350 VA/210 W
General Purpose UPS £94.74 Exc. VAT / £113.69 Inc. VAT


