This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. The 1000VA line interactive 2U rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. It comes with IEC 320 C14 input, 4 IEC 320 C13 outlets, and 2 IEC jumper cables. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMT UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. It is compatible with a dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMT1000RMI2U Line-interactive UPS – 1 kVA/700 W
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMT1000RMI2U Line-interactive UPS – 1 kVA/700 W – 2U Rack-mountable – 3 Hour Recharge – 9 Minute Stand-by – 230 V Input – 230 V AC Output – 2 x IEC Jumper, 4 x IEC 320-C13 – Sine Wave – Serial Port – USB – 6 x Battery/Surge Outlet
- 1 kVA load capacity provides sufficient backup during power failures
- 230 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
- 230 V input voltage for better reliance and maximum dependability
- 3 Hour typical battery recharge time to allow optimal performance for longer hours with added efficiency
- IEC 60320 C14 plug/connector type for a secure, feasible operation
- Lead Acid battery chemistry for your convenience and better usability
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 700 W load capacity
- Rack-mountable line-interactive ups allows a clutter-free, convenient usage with increased efficiency
- Up to 9 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
- Works adequately in situations where the supply is prone to sags and surges
Out of stock
£640.50 Exc. VAT / £768.60 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SMT1000RMI2U
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304284741
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 31 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 9 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SMT1000RMI2U |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. The 1000VA line interactive 2U rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. It comes with IEC 320 C14 input, 4 IEC 320 C13 outlets, and 2 IEC jumper cables. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMT UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. It is compatible with a dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SMT1000RMI2U |
| Product Name | Smart-UPS 1000VA Rack-mountable UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Load Capacity (VA) | 1 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 700 W |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 28.18 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 85.1 mm |
| Width | 480.1 mm |
| Depth | 475 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
|---|---|
| Number of Battery & Surge Outlets | 6 |
| Receptacle Detail | 2 x IEC Jumper |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
Related products
-
APC by Schneider Electric Symmetra SY96K96H Double Conversion Online UPS – 96 kVA
Industrial UPS £43,918.22 Exc. VAT / £52,701.86 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra Double Conversion Online UPS – 125 kVA
Industrial UPS £71,167.63 Exc. VAT / £85,401.16 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX2200RMHV2U Line-interactive UPS – 2.20 kVA/1.98 kW
General Purpose UPS £1,871.92 Exc. VAT / £2,246.30 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra SY16K48H-PD Double Conversion Online UPS – 16 kVA
Industrial UPS £16,737.92 Exc. VAT / £20,085.50 Inc. VAT

