Over 20 million units sold – the UPS you can trust
Smart-UPS™ are trusted by millions of IT professionals throughout the world to protect equipment and critical data from costly interruptions by supplying reliable, network-grade power reliably and efficiently. Available in a variety of forms factors and classes (entry level, standard and extended run), there is a model for nearly every application and budget. Standard models are the most popular UPS in the world for business servers, storage and network devices and have long been considered the benchmark for reliability and manageability. Entry level Smart-UPS models are an economical choice for small and medium businesses looking to protect small networking devices, point-of-sale (POS) equipment and entry level servers. The extended run models accept external battery packs for long runtime to power critical servers, security and communication systems through outages that could last hours.
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 2 kVA/1.30 kW
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 2 kVA/1.30 kW – Tower – 3 Hour Recharge – 5 Minute Stand-by – 230 V AC Input – 230 V AC Output – 6 x IEC 60320 C13, 1 x IEC 60320 C19 – USB
- 1 batteries for better reliance and maximum dependability
- 1.30 kW load capacity – backup power for your valuable electronics
- 2 kVA load capacity – work without any interruption during power outages
- 3 Hour typical battery recharge time to allow uninterrupted usage without requiring power outlet
- Experience higher efficiency with lower energy cost
- IEC 60320 C13 receptacle type offers ease of operation with maximum efficiency
- IEC 60320 C20 plug/connector type for convenient usage with added dependability
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 5 minute at full load
- Lead Acid battery chemistry for your convenience and better usability
- Surge protection type provides dependable power supply with maximum efficiency
Out of stock
£774.01 Exc. VAT / £928.81 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Number of Batteries | 1 |
| Backup/Run Time (Half Load) | 20 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SMC2000I |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Over 20 million units sold - the UPS you can trust |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS C 2000VA LCD 230V |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Series | SMC |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Surge Energy Rating | 300 J |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Load Capacity (VA) | 2 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 1.30 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 27.50 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 216 mm |
| Width | 170 mm |
| Depth | 440 mm |
| Product Color | Black |
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 135 BTU/h |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 45 dB(A) |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C13 |
Management
| Alarm | On Battery |
|---|
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 48 kVA/48 kW – Three Phase
Industrial UPS £14,091.97 Exc. VAT / £16,910.36 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2UNC Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,475.43 Exc. VAT / £2,970.52 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BR1500G-FR Line-interactive UPS – 1.50 kVA/865 W
General Purpose UPS £329.38 Exc. VAT / £395.26 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA750IX38 Line-interactive UPS – 750 VA/500 W
General Purpose UPS £313.87 Exc. VAT / £376.64 Inc. VAT


