General Information
| Product Type | Bypass Switch |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SBP16KP |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SBP16KP |
| Product Name | 20 kVA Rack Mountable Maintenance Bypass Switch |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 200 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 120 V AC |
| Load Capacity (VA) | 20 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 21.36 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 4U |
| Height | 178 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 660 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Technical Information
| Protection Type | Overload |
|---|



