The Tripp Lite RBC72S Replacement Battery Cartridge breathes new life into select Tripp Lite UPS systems whose internal batteries are expired or not working. Built to function in a wide range of operating temperatures, the RBC72S has been carefully screened and certified to restore your UPS system’s runtime performance to its original specifications. The leakproof, no-maintenance RBC72S comes preassembled and prewired for quick and easy installation in your UPS system. Reusable packaging holds expired batteries for delivery to the nearest recycling center. Compatible with Tripp Lite’s SU3000RTXLCD2U, SU3000LCD2UHV, SUINT3000LCD2U and other models recommending its use.
“APC by Schneider Electric SYBT9-B4 Battery Unit” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Tripp Lite by Eaton RBC72S Battery Unit
Tripp Lite by Eaton RBC72S Battery Unit – Leak Proof/Maintenance-free – 3 Year Minimum Battery Life – 5 Year Maximum Battery Life
- Solution for a battery that is about to expire, so you can replace it whenever needed
- The battery can be mounted in virtually any position and has low self-discharge
Out of stock
£265.73 Exc. VAT / £318.88 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
RBC72S
Categories Power Equipment, Unifi Store, UPS Batteries
UPC/EAN Code:
0037332189172
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | RBC72S |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | The Tripp Lite RBC72S Replacement Battery Cartridge breathes new life into select Tripp Lite UPS systems whose internal batteries are expired or not working. Built to function in a wide range of operating temperatures, the RBC72S has been carefully screened and certified to restore your UPS system's runtime performance to its original specifications. The leakproof, no-maintenance RBC72S comes preassembled and prewired for quick and easy installation in your UPS system. Reusable packaging holds expired batteries for delivery to the nearest recycling center. Compatible with Tripp Lite's SU3000RTXLCD2U, SU3000LCD2UHV, SUINT3000LCD2U and other models recommending its use. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | RBC72S |
| Product Name | Replacement Battery Cartridge for Select 72V Tripp Lite SmartOnline UPS Systems |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Miscellaneous
| Compatibility | Tripp Lite's UPSs:
|
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 16.90 kg |
|---|---|
| Height | 67.6 mm |
| Width | 211.8 mm |
| Depth | 454.9 mm |
Technical Information
| Battery Characteristics | Leak Proof/Maintenance-free |
|---|---|
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
Related products
-
APC by Schneider Electric SURTA48XLBP Battery Unit
Power Equipment £739.95 Exc. VAT / £887.94 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric SYBTU2-PLP Battery Unit
Power Equipment £344.89 Exc. VAT / £413.87 Inc. VAT

