This is a APC Replacement Battery Cartridge designed for complete compatibility with APC UPS. RBC55 17Ah 12Vdc replaceable battery is tested and approved for restoring the UPS performance to its original specifications. The RBC is a VRLA battery with a 2-year warranty. This RBC is compatible with Smart-UPS Line Interactive SMT/SUA models.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
PSA Battery Kit
PSA Battery Kit – Lead Acid – Valve Regulated Lead Acid (VRLA)
- Once installed, it requires low maintenance
- Restores the life of UPS that has weakened with internal batteries by adding this powerful battery kit
- Valve Regulated Lead Acid (VRLA) battery characteristics provide optimal charging results with added usability
Availability: 216 in stock
Estimated Delivery: Monday, 27th April
Future Stock on Order: 142
Due in Stock: 25/05/26
£400.47 Exc. VAT / £480.56 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
RBC55
Categories Power Equipment, Unifi Store, UPS Batteries
UPC/EAN Code:
0731304233510
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Capacity | 17000 mAh |
| Battery Energy | 816 VAh |
| Maximum Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Battery Characteristics | Valve-regulated |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
Miscellaneous
| Package Contents | |
|---|---|
| Compatibility | APC UPS: |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS) |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | RBC55 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This is a APC Replacement Battery Cartridge designed for complete compatibility with APC UPS. RBC55 17Ah 12Vdc replaceable battery is tested and approved for restoring the UPS performance to its original specifications. The RBC is a VRLA battery with a 2-year warranty. This RBC is compatible with Smart-UPS Line Interactive SMT/SUA models. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | RBC55 |
| Product Name | Replacement Battery Cartridge, VRLA battery, 17Ah, 12VDC, 2-year warranty |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 24.27 kg |
|---|---|
| Height | 173 mm |
| Width | 142 mm |
| Depth | 183 mm |
| Product Color | Black |
Environmental Conditions
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 40°C |




