Technical Information
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Output Voltage | 48 V DC |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 9PXEBM48RT1U-L |
| Manufacturer Website Address | http://www.powerquality.eaton.com/UK/ |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 9PX Extended Battery Module (EBM) |
| Brand Name | Eaton |
Miscellaneous
| Compatibility | Eaton 9PX Lithium-ion UPS |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 12 kg |
|---|---|
| Height | 42.9 mm |
| Width | 438 mm |
| Depth | 448 mm |
