Tripp Lite Metered PDU / Power Distribution Units offer real-time local reporting of load level in amps via built-in digital meter. Enables visual current monitoring of PDU output current to prevent circuit overloads as additional equipment is added. Offers reliable rackmount multi-outlet power distribution from any protected UPS, generator or mains input power source. High quality design includes rugged all-metal housing and secure rackmount installation with included mounting accessories.
“APC by Schneider Electric SURT002 Isolation Transformer” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Tripp Lite by Eaton Metered PDUMH16HV PDU
Tripp Lite by Eaton Metered PDUMH16HV PDU – 16 A – 200 V AC, 220 V AC Output – 1U/2U – Horizontal – Rack-mountable
Out of stock
£152.62 Exc. VAT / £183.14 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
PDUMH16HV
Categories PDUs, Power Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0037332182791
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | PDUMH16HV |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | Tripp Lite Metered PDU / Power Distribution Units offer real-time local reporting of load level in amps via built-in digital meter. Enables visual current monitoring of PDU output current to prevent circuit overloads as additional equipment is added. Offers reliable rackmount multi-outlet power distribution from any protected UPS, generator or mains input power source. High quality design includes rugged all-metal housing and secure rackmount installation with included mounting accessories. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | PDUMH16HV |
| Product Name | Metered PDUMH16HV 10-Outlets PDU |
| Product Line | Metered |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Power Description
| Output Voltage | 200 V AC |
|---|---|
| Input Current | 16 A |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.08 kg |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U/2U |
| Height | 44.5 mm |
| Width | 444.5 mm |
| Depth | 165.1 mm |
| Mounting Orientation | Horizontal |
Related products
-
APC by Schneider Electric SURT002 Isolation Transformer
Power Equipment £967.14 Exc. VAT / £1,160.57 Inc. VAT

