General Information
| Product Type | Processor Upgrade |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | P65219B21 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Model | E-2478 |
| Product Name | Xeon Octa-core (8 Core) E-2478 2.8 GHz Server Processor Upgrade |
| Product Line | Xeon |
| Product Series | E-2400 |
| Brand Name | HPE |
Technical Information
| Device Supported | Server |
|---|---|
| Process Technology | 10 nm |
| Clock Speed | 2.80 GHz |
| Features | Intel Virtualization Technology |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 24 MB |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Direct Media Interface | 16 GT/s |
| Overclocking Speed | 5.20 GHz |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Processor Threads | 16 |
Environmental Conditions
| Thermal Specification | 100°C |
|---|
Power Description
| Thermal Design Power | 80 W |
|---|
Display & Graphics
| Integrated Graphics | No |
|---|
