General Information
| Product Type | Processor Upgrade |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | P49615B21 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Model | 6438Y+ |
| Product Name | Xeon Gold Dotriaconta-core (32 Core) 6438Y+ 2 GHz Server Processor Upgrade |
| Product Line | Xeon Gold |
| Product Series | 6000 |
| Brand Name | HPE |
Technical Information
| Device Supported | Server |
|---|---|
| Process Technology | 10 nm |
| Clock Speed | 2 GHz |
| Features | Intel Virtualization Technology |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L2 Cache | 64 MB |
| L3 Cache | 60 MB |
| Processor Core | Dotriaconta-core (32 Core) |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Direct Media Interface | 16 GT/s |
| Overclocking Speed | 4 GHz |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Processor Threads | 64 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 675.9 g |
|---|
Environmental Conditions
| Thermal Specification | 76°C |
|---|
Power Description
| Thermal Design Power | 205 W |
|---|
Display & Graphics
| Integrated Graphics | No |
|---|
