General Information
| Product Type | Proprietary Power Supply |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | JG544A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | X362 720W 100-240VAC to 56VDC PoE Power Supply |
| Brand Name | HPE |
Miscellaneous
| Compatibility | HP 5500-HI 24 and 48 port PoE+ Switches |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Power Description
| Input Voltage | 264 V AC |
|---|---|
| Output Power | 720 W |
| Output Voltage | -56 V DC |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.80 kg |
|---|---|
| Height | 40.1 mm |
| Width | 82.6 mm |
| Depth | 296.9 mm |

